X


Bank of England: Dijital Paralar Ödeme Sistemini Kökünden Değiştirebilir

15:07
26 Şubat 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bank of England’ın son yayınladığı araştırma raporuna göre, mobil teknolojilerle dijital paraların kombinasyonu ödeme sistemlerini yeniden şekillendirebilir.

İngiltere Merkez Bankası olan ve merkezi Londra’da yer alan bankanın yayınladığı One Bank Research Agenda adlı rapor, bir merkez bankası bakış açısının ötesinde, para politikalarını iklim değişikliği ve çevresel faktörler gibi gelişmelerle birlikte farklı bir bakış açısı sunuyor. Raporda, Bitcoin ve dijital paraların yüksek volatilitesinin, ekonomi ve finans açısından bir eksiklik olduğu; fakat merkezi olmayan yapısının gelecek vaat ettiği vurgulanıyor.

Bank of England yöneticisi Mark Carney:  Ekonominin; sosyal, davranışsal ve teknolojik değişiklerin ve gelişmelerin şekillendirdiği sürekli evrilen bir yapıya sahip olduğu ve bu nedenle kompleks ve dinamik olduğunu belirtiyor. Carney’in bu sözlerinden, merkez bankalarının, gelecekte şekillenecek (içerisinde dijital paraların da bulunduğu) yeni bir finans sistemine adapte olmak zorunda kalacağı sonucuna ulaşılabilir.

Rapora ulaşmak için: One Bank Research Agenda 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar