X

BAE ve Suudi Arabistan Kripto Para Denemelerine Başlıyor

Suudi Arabistan ve BAE merkez bankaları kripto para denemeleri konusunda işbirliğine vardı...
14:00
30 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hem Suudi Arabistan hem de komşusu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkelerinin merkez bankalarının yeni bir kripto para denemesi konusunda işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Aber

Suudi Arabistan Finans Otoritesi (SAMA) ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası tarafından yapılan ortak açıklamaya göre üzerinden çalışılan kripto paranın ismi Aber olacak. Ayrıca açıklamaya göre, proof-of-concept denemesi Blockchain temelli bir çözüm kullanarak transfer maliyetlerini düşürmeye çalışacak.

Bunun yanında Blockchain temelli bu yeni sistem işlem maliyetlerini azaltmak için yeni teknolojilerden de faydalanabilecek. Aynı zamanda sistem ülke içi ödemelerde yedek bir proje olarak kullanılabilecek.

İki ülke geçtiğimiz yıldan bu yana sınır ötesi ödemeler için bankaların düşük maliyetli hizmetler sunma olasılığı konusunda görüşüyorlar. Yapılan açıklamalara göre bu kapsamda yapılacak denemelerin ilk aşamada her iki ülkedeki belli bankalar üzerinden sağlanması kararlaştırıldı. Bunun yanında hem Suudi Arabistan hem de BAE denemelerin sonucunun olumlu olması durumda gelecekte bu teknolojinin daha fazla kullanılmasını sağlayacağını düşünüyor.

BIS Açıklamasının Ardından

Öte yandan Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) geçtiğimiz zamanlarda yaptığı, dünyadaki ülkelerin kendi dijital paralarını çıkarma konusunda istekli olabileceği yönündeki açıklamalar Aber’in ortaya çıkmasının sebeplerinden biri olabilir. Dolayısıyla bu açıklama üzerine iki ülke gelecekte kripto paraların merkez bankaları tarafından kullanılması ve ekonomik uygulanabilirlik konusunu ele almak üzere bir araya gelmiş olabilir.

Şeriata Uygun İlk Borsa

Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir start-up olan Adab Solutions, dünyadaki tüm şeriat yasalarına uygun olarak çalışan ilk kripto para borsasını başlattı.

Bunun yanında aslında Suudi Arabistan, Bitcoin dahil tüm kripto para birimlerini yasaklayan, dolayısıyla daha az liberal bir yaklaşım benimseyen ülkeler arasında yer alıyor. Suudi Arabistan bu yasağın sebebi olarak, kripto para birimlerinin hükümet tarafından kontrol edilememesini ve bu yüzden riskin çok yüksek olmasını gösteriyor…

Kaynak: Bitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar