reklamı kapat
  • BTC  :  33.628,11 ₺
  • ETH  :  2.133,87 ₺
  • BCH  :  3.877,14 ₺
  • XRP  :  2,76 ₺
  • BTC 33.628,11
  • ETH 2.133,87
  • BCH 3.877,14

Avustralya Kripto Borsalarına Yönelik Yasa Değişikliğine Gidiyor

19 Ağustos 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Avustralya, kara para aklamayı önleme (AML) politikasına kripto paraları kapsayacak bir değişiklik getiren yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Bu hafta Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada yasayla birlikte kripto para borsalarının Ticari İşlemler Rapor ve Analiz Merkezinin (AUSTRAC) yetkisi altına gireceği kaydedildi. AUSTRAC, ülkenin finansal istihbarat kurumu konumunda.

Yaklaşık bir yıl önce, 2016’nın ortalarında Avustralya hükümeti, finansal teknolojiler üzerine kapsamlı bir açıklama yayınlamıştı. Temelleri o zamana dayandırılan yasa tasarısına dair yeni açıklamada şunlara yer veriliyor:

“Yasa ile birlikte dijital para borsacılık hizmeti sağlayıcıları AUSTRAC’in faaliyet kapsamına girecek ve bu suretle bu alandaki yasal boşluk kapanmış olacak. AUSTRAC’in soruşturma ve yetkilendirme alanı genişleyecek; polisin ve gümrük memurlarının sınırda arama ve el koyma gücü artacak;  düşük riskli sektörlerin özgürleşmesi sağlanarak yasal alanda refah yaşanacak.”

Avustralya hükümeti böylece geçen seneki açıklamanın ardından bir kere daha kripto paralar alanında düzenlemeye gitmek istediğini gösterdi. Zaman çizelgesine dair henüz herhangi bir şey açıklanmayan yasa tasarısının ülkenin yetkili isimlerince tartışılmaya başlamasının ardından herhangi bir itirazla karşılaşıp karşılaşmayacağı merakla bekleniyor. Yapılan haberlerde Avustralya’daki bazı düzenleyicilerin bitcoin’i yasal para yapmak istediği yazılmıştı. Bu demek oluyor ki, bu kişiler arasından AML çalışmasına karşı çıkacak birileri çıkabilir.

Avustralya, kripto paralar konusunda gelişmelerin yoğun olarak yaşandığı bir ülke olarak biliniyor. Buna karşın yeni yasa tasarısı, ülkenin çokça eleştirilmesine neden olan, bitcoin alımlarında kesilen iki kat verginin kaldırılmasından aylar sonra gündeme geldi. Çifte verginin kaldırılması, ülkedeki kripto para camiasının gerçekleşmesini istediği değişikliklerin başında geliyordu.

Kaynak: Coindesk

ETİKETLER
loading...