Reklam

Ark Investments Kurucusu Cathie Wood: “Metaverse, Multi Trilyon Dolarlık Bir Sektör Olacak”

Cathie Wood, metaverse'in gelecek dönemde ekonominin her yönünü etkileyecek trilyon dolarlık bir fırsat olduğunu düşünüyor.
18:48
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ark Investments kurucusu ve CEO’su Cathie Wood, metaverse alanının önümüzdeki yıllarda hızla genişleyeceğine inanıyor. Metaverse, giderek potansiyel barındıran bir alan olarak görülürken milyarder girişimcilerin radarına takılmaya devam ediyor.

Ünlü Girişimcinin Yorumları

Ark Invest kurucusu Cathie Wood, metaverse‘in gelecek dönemde ekonominin her yönünü etkileyecek trilyon dolarlık bir fırsat olduğunu düşünüyor. CNBC Pro Talk’ta Sara Eisen’a göre metaverse hayal bile edilemeyecek düzeyde her sektörde kendine yer bulacak.

Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması bu alandaki popülaritesi katladı. Wood, metaverse‘ün multi trilyon dolarlık bir pazar olmaya hazır olduğunu düşünüyor: “Dijital ikizlerimize sahip olacağız. Bu çok eğlenceli ve verimli olacak.”

Metaverse artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 3B holografik avatar, video ve diğer iletişim araçlarını kapsayan sanal bir dünyadır. Avatarların oyun oynayabileceği, çalışabileceği vb. hiper gerçek bir alternatif dünya sunar. Şu anda Fortnite ve Roblox gibi oyunlarda yaygın olarak kullanım görülmektedir.

Popüler Metaverse Projeleri

Bazı sanal evrenlerde insanlar kripto para birimi kazanabilir ve NFT‘ler olarak bilinen koleksiyonlarının alım satımını yapabilir. The Sandbox metaverse’de bir arsa 4.3 milyon dolara satıldı. Son mega anlaşma ise Sandbox metaverse’de Metaflower adlı bir mega yatın satın alınması ile oldu. Satış, ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş sanal bir dünya olan Sandbox metaverse’ündeki en pahalı NFT anlaşmasıdır.

Metaverse evrenin öne çıkan projeler ise Axie Infinity, Sandbox, Decentraland, Ethereum Towers, Blocktopia olarak sıralanabilir. Kripto para piyasasındaki hype’ın metaverse alanına kayması platformların yerel varlıklarına yansıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar