Araştırma: Ripple, Tron ve Cardano’dan Daha Popüler

Weiss Ratings’in son anketine göre Ripple 2019 yılının en popüler kripto parası…
16:00
14 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bağımsız bir kripto para derecelendirme kuruluşu olan Weiss Ratings kripto para topluluğunun değişen tercihlerini ve algılarını ölçmek amacıyla zaman zaman Twitter üzerinden anketler düzenliyor.

2019’da Hangi Kriptoyu Tercih Ettiniz?

Ethereumworldnews’in haberine göre Mart 2019’da da şirket, Twitter’da kripto topluluğuna şu soruyu yöneltti:

2019’da tercih ettiğiniz kripto para birimi hangisi? Birini seçin ya da yorum olarak bizimle paylaşın.

Yapılan açıklamalara göre ankete 8.000 kullanıcı katıldı ve bu kullanıcıların %60’ı yılın kripto parası olarak Ripple’ı (XRP) seçti. Aslında lider kripto para Bitcoin’in yılın başından beri sergilediği performans göz önünde bulundurulduğunda anketten Bitcoin sonucunun çıkması bekleniyordu. İlginç bir şekilde Bitcoin yalnızca %12 oy aldı ve Cardano (ADA) dahi %24 oyla lider kripto parayı geride bıraktı. Bunların yanında Ethereum yalnızca %4 oy almayı başardı.

Ripple Neden Popüler?

Ripple uluslararası ödemelerde adeta yeni bir dönem başlattı. Ancak Weiss Ratings anketinde Ripple’ın neden bu kadar popüler olduğunun net bir cevabı yok. Bununla beraber bazı yorumcular bunun Ripple topluluğu tarafından özellikle yapılmış olabileceğini düşünüyor. XRP Ordusu olarak bilinene Ripple topluluğunun sosyal medyada tüm kripto para topluluklarından daha baskın olduğu biliniyor.

Bunun yanında kripto ekosistemi belli bir merkeze sahip olmadığı için sosyal medya kripto para topluluğunun adeta güncelleme ve haber paylaşım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla sosyal medyada bu kadar baskın olan bir grup zaman zaman rahatsız edici olabiliyor. Örneğin, eToro platformunun kıdemli piyasa analistlerinden Mati Greenspan XRP ordusunu saldırgan davranışları dolayısıyla geçtiğimiz zamanlarda uyarmıştı.

Öte yandan araştırmacı Geoff Golberg mart ayında yaptığı açıklamalarda özel bir yazılımla oluşturulmuş XRP ordusu Twitter’ı resmen kuşattığını dile getirmişti. Golberg’in açıklamalarını bu yazımızda siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar