X


Analistten Uyarı Geldi: Bitcoin ve Bu Altcoinlerde Sert Düşüş Gelebilir

Kripto para analistlerinin uyarıları artıyor.
22:57
7 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı dün gece rekor tazeledikten sonra bugün yükselişine hız kesmeden devam ederek 24 saat içerisinde iki kere tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin fiyatının 38.000 doların üzerine çıkıp yükselişini devam ettirmesi, şu an tam olarak parabolik bir yükseliş döneminin içerisinde olunduğunu gösteriyor. Son 24 saat içerisinde %9,8 yükseliş kaydeden lider kripto para biriminin bu yükselişi ise sanıldığı gibi sonsuza kadar sürmeyecek.

Bitcoin Fiyatı İle İlgili Alarm Sayısı Artıyor

Şu an günlük ortalamaların ve RSI gibi indikatörlerin bu fiyat yükselişi karşısında çaresiz kaldığı görülüyor. Bitcoin, teknik analize göre olması gereken seviyenin çok ama çok üzerinde. Bunun yanı sıra Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi de 90 seviyesinin üzerine çıkarak piyasanın şu an aşırı açgözlülük seviyesine geçtiğini doğruladı.

Böylesine parabolik bir Bitcoin yükselişinin tersine dönmesi ve düşüş trendine girilmesi, birçok yatırımcının elindekilerin sıfırlanmasına yol açabilir.

Altcoinler Parabolik Yükselişe Geçti

Bitcoin fiyatının böylesine parabolik yükselmesi ve ara ara yerinde sayması ise altcoinlerin de bundan nasiplenmesini sağladı. Ethereum 1.200 dolara yükselirken top 10 içerisindeki birçok kripto para biriminin ciddi yükselişler yakaladığı görülüyor.

ETH son 7 gün içerisinde %62, XRP %61, LTC %30, ADA %73, DOT %37, BCH %25, XLM %151 ve LINK %47 artış elde etti. Yani yatırımcılar son 7 gün içerisinde XRP dahil neye yatırım yaparlarsa yapsınlar en az %37 kazanç elde etme şansına sahipti. Şu an bütün kripto paraların istisnasız kazandırdığı bir dönemde olunsa da bunun düşüşü aynı yükseliş kadar sert olabilir.

Bitcoin Bir Yerden Dönebilir

Ünlü kripto para analisti Alex Saunders, birçok risk faktörünün ortaya çıktığını vurguladı ve yatırımcıları uyardı. Borsalara gönderilen kripto paraların miktarında artış olduğunu belirten analist, Aralık 2017 tarihinden bu yana realize edilmeyen kar oranında da en yüksek seviyeye ulaşıldığını ifade etti.

Kripto para yatırımcılarını uyaran tek kişi aslında Saunders değil. Peter Brandt de bugün yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatının daha önce görülmeyen bir şeye imza attığını belirterek bu konuda insanları tedbirli olmaya davet etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar