X

Analistler Uyardı: Altcoin Yatırımcıları Dikkatli Olsun, Fırsatları Kaçırmasın!

Altcoin'lerde ralli öncesinde bir düşüş yaşanabilir.
10:21
13 Kasım 2020

Kripto para piyasasının zaman zaman kafa karıştırıcı olduğunu ifade edebiliriz. Yatırımcıların yalnızca genel duyarlılığı yönlendiren Bitcoin (BTC) piyasa döngülerine değil, aynı zamanda BTC ile Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi altcoin’ler arasındaki ilişkiye de dikkat etmesi gerekiyor.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Ethereum ve Litecoin piyasada çok uzun zamandır bulunan ve artık hemen herkes tarafından güvenilir oldukları kabul edilen iki altcoin olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla analistlere göre altcoin ekosisteminin sağlığının bir ölçütü olarak bu iki kripto para biriminin kullanıldıklarını görüyoruz.

Geçmiş Bitcoin piyasa döngülerini değerlendiren bir kripto analisti ise BTC kadar sert bir yükselişe geçmeden önce altcoin’lerde son bir düşüş olmasını bekliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bu noktada Bitcoin fiyat performansına bakmakta da fayda var. Son birkaç hafta içinde Bitcoin, 10.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeden 16.000 doların üzerine kadar yükseldi ve hala da yükseliş eğilimi devam ediyor gibi görünüyor. Burada oluşan büyük satın alma baskısının bir bireysel ve kurumsal FOMO dalgasına neden olduğu görülüyor.

Ayrıca her ne kadar yükseliş sırasında birkaç ciddi düzeltme ile karşılaşılsa da alım baskısı BTC’yi her seferinde daha yüksek seviyelere itti.

Tüm bu verilerden sonra Bitcoin piyasa hakimiyetinin artıyor olması ve merkez bankalarının para basmaya devam etmesi de BTC fiyatını destekleyen gelişmeler olarak görülüyor. BTC hakimiyeti son zamanlarda %66’ya kadar yükseldi. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştıktan kısa bir süre sonra %35’e kadar düşmüştü.

Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

Piyasanın popüler analistlerinden Polar Hunt, aşağıdaki grafiği paylaşarak ETH, LTC ve BTC fiyat hareketlerini karşılaştırdı. Grafiğe göre, hem Litecoin hem de Ethereum, Bitcoin’in devam eden yükselişine bağlı olarak son bir çöküş yaşayabilir.

Altcoin piyasasının sağlığını ölçmek için kullanılan bu iki altcoin’in BTC karşısında şu an için güçsüz bir konumda olması tüm altcoin piyasası hakkında da önemli bir ipucu veriyor olabilir. Ancak ETH ve LTC gibi altcoin’ler BTC hakimiyeti ve fiyatı dolayısıyla bir düşüş yaşarsa analistler, yatırımcıların bu düşükten alma fırsatını değerlendirmesi gerekiyor.

Çünkü yapılan açıklamalara göre altcoin’ler son bir düşüşün ardından ciddi bir yükselişe geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar