X

Analistler Duyurdu: Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Noktadan Sonra Geri Dönmez!

Ünlü bir analiste göre BTC fiyatı için kritik nokta 19.300 dolar seviyesi olarak biliniyor.
08:01
15 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 19.400 dolar seviyelerinden işlem görüyor ve 19.000 dolar desteğini test ettikten sonra yeniden yükselişe geçti. 19.000 dolar uzun bir süreden beri destek rolü üstlendi ve BTC fiyatı da kısa vadede bu seviyenin altına inmedi.

19.300 Dolar, Bitcoin İçin Önemli

Analistler, Bitcoin fiyatının sert bir şekilde 19.000 dolar altına inme riskine sahip olduğunu kabul ederken, kritik bir direnç noktasına da dikkat çekmeyi ihmal etmedi. Tecrübeli bir analiste göre ise 19.300 doların üzerine çıkılması short yani düşüş odaklı kaldıraçlı işlemlerin büyük bir kısmının tasfiye olmasına yol açabilir.

Short squeeze olarak da bilinen bu olay, birçok short pozisyonun tasfiye olması ile BTC fiyatının yukarı yönlü patlama yaşaması anlamına geliyor. Tecrübeli analist Byzantine General, 19.300 dolar seviyesinden short pozisyonların tasfiye olacağını belirtti ve bu açıklamasında haklı çıktı. BTC/USD işlem çifti 19.300 dolara geldikten sonra bir anda 19.430 dolara kadar yükselerek, buradaki sınırı net bir şekilde sergiledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sıradaki BTC Fiyat Hedefi Neresi?

Önde gelen analistlerin bundan sonraki hedef noktası ise 19.800 dolar olarak gözüküyor. 19.800 dolar daha önce de Bitcoin fiyatı için kritik bir direnç olmuştu. Bu seviyenin ilk başta birkaç kere test edilip alınan tepki ile fiyatın düşmesi bekleniyor. Ancak Bitcoin 19.300 dolar desteğini kaybetmezse buradan alınan tepki ile yeniden 19.800 doları zorlamaya başlayabilir.

Aslında Bitcoin fiyatı hakkında büyük bir belirsizlik de 15 Aralık tarihinde belli olacak. Mt. Gox kripto para borsasının binlerce mağduru, beklenen ödemeleri hakkında bugün önemli bir haber alabilir. Zamanında 1.000 dolardan alınan yüz binlerce Bitcoin hakkındaki kararın bugün kısmen açıklanacağının beklenmesi, BTC fiyatı üzerinde de olumsuz bir etki yaratıyor.

Mt. Gox Kararı Bekleniyor

Yaklaşık olarak 200.000 BTC yani bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 4 milyar dolara yakın fon hakkında yapılacak açıklama, Bitcoin fiyatı için de her şeyi değiştirebilir. Fonların anında dağıtılacağı haberi, Mt.Gox kullanıcıları için müjde olsa da oluşacak satış baskısı genel olarak piyasa adına kabus olabilir.

BTC fiyatının böyle bir haber karşısında 17.000 dolara kadar bile gerilemesi muhtemel gözüküyor ve bütün gözler Mt. Gox’a çevrildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar