X

Amerika’daki Düzenleyici Kurumun Başkanından Kripto Para Açıklaması!

Başkan Vekili 2008 krizinden örnek verdi, peki önerileri neler? Kripto para yatırımcıları endişelenmeli mi?
22:40
17 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugünlerde ABD kripto düzenlemelerine yoğunlaştı. Çalışma grubu, komisyon toplantısı ve iş birliği çalışmaları derken peş peşe açıklamalar geliyor. Kripto paraların regüle edilmesi acil bir ihtiyaç ancak bunun hangi şiddetle yapılacağı tüm yatırımcıları etkiliyor. Eğer ABD yumuşak düzenlemelerden yana tavır alırsa bu durum kripto para ekosistemi için büyük bir özgürlük alanı oluşturacak.

ABD Kripto Para Açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) Başkan Vekili Michael Hsu, kripto paralarla ilgilenen şirketlerle alakalı denetim boşluklarını ele aldı. Salı günü Philadelphia Federal Rezerv Bankası önünde yapılan açıklamalar önem arz ediyor.

Hsu, düzenleyicilerin kripto odaklı şirketleri denetleyebilmesini istedi. Bunun için kripto firmaları için konsolide denetim çağrısında bulunan Hsu’ya göre, mevcut manzara kripto faaliyetlerinde bulunan holding şirketlerinin yan kuruluşlar aracılığıyla potansiyel olarak düzenlemelerden kaçınmasına izin veriyor. Yani bütüncül bir denetleme mekanizmasının oluşturulması ve kripto odaklı şirketlerin alt şirketleriyle incelenmesi elzem görünüyor.

“Hiçbir kripto firması kapsamlı konsolide denetime tabi değildir. Bu, denetimde boşluklar olduğu ve risklerin düzenleyicilerin görüş ve erişimi dışında oluşabileceği anlamına geliyor”.

Hsu, bu yaklaşımın “daha ​​az düzenleyici rekabet” ve “daha ​​fazla karşılıklı bağımlılık” ile hem federal hem de eyalet düzenleyicilerinden daha fazla iş birliği gerektireceğini söyledi.

Daha önce 2008 krizinden örnek veren Hsu, krizin merkezinde yer alan sigorta devi American International Group’un denetimsiz bir yan kuruluşunu, konsolide denetimle önlenebilecek bir sorun olarak gösterdi.

Kripto Para Düzenlemeleri

Ülkedeki tüm düzenleyici kurumların ana gündem maddesi kripto paralar oldu. Yaşanabilecek büyük bir krizi öngören kurumlar, yatırımcıların ve ülkedeki finansal sistemin bu risklerden izole edilmesini hedefliyor. SEC bu işin menkul kıymet tarafına bakıyor ve Ripple gibi hisse yerine token satan girişimleri kıstırıyor. OCC daha fazla denetim için neler yapabiliriz diye bakıyor. Tüm kurumların ortak hedefi kendi yetki alanları dahilinde riskleri minimize etmek.

Akşam saatlerinde ABD’de Ortak Ekonomik Komite toplantısı yapıldı. Burada FED üyeleri ve diğer yetkililer kripto para ekosistemini tartışıyor. FED üyesi Waller, stablecoinlerin tam olarak bankacılık kurallarına tabi olmaması görüşünü paylaştı. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 60.250 dolardan alıcı buluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar