X

Amerika, Kriptolarla İlgili Daha Sert Düzenlemelere Hazırlanıyor

Beyaz Saray’ın 2021 bütçe önerisinde kripto paralar terörizm finansmanı ve kara para aklama ile ilişkilendirildi. 
14:00
11 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Amerika Başkanı Donald Trump, 2019 Temmuz’unda Bitcoin’in bir fanı olmadığını belirtmişti. Bunun ardından Amerikalılar yeni teknolojilere karşı hükümetin ne zaman kısıtlamalar getireceğini merakla bekliyor. Beyaz Saray’ın yeni yayınlanan 2021 bütçe önerisinde, ABD Gizli Servisinin kriptoyla ilgili suçları araştırmak için kripto paraların Hazine’nin altında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Dolayısıyla Amerikalıların beklediği baskı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Beyaz Saray ve Kriptolar

106 sayfalık belgede, kripto para birimi kelimesi sadece iki kez kullanıldı ve  her iki durumda da doğrudan terörizm finansmanı, kara para aklama ve diğer suçlara bağlandı. Bununla beraber Beyaz Saray’ın kripto paralara yönelik agresif duruşu, piyasa katılımcılarına sürpriz olmadı. Çünkü Başkan Trump bundan yaklaşık altı ayn önce zaten bunun özeti sayılabilecek bir açıklama yapmıştı.

Ayrıca Trump’ın hemen ardından ABD Hazine Sekreteri Steve Mnuchin de kripto para birimlerinin bir güvenlik sorunu halini alabileceğini ifade etmişti. Bunlara bakıldığı zaman Beyaz Saray’ın kripto paralar karşı tutumunun uzun bir süre daha değişmeyeceği ifade edilebilir.

Gizli Servisin Kriptolara Müdahalesi

Kripto para birimi kullanarak işlenen suçları soruşturmaktan kimin sorumlu olacağı konusunda, bütçe önerisi “Ulusu, yarının tehditleriyle yüzleşmeye hazırlamak” için Gizli Servisi, Hazinenin altına taşımayı öneriyor.

Bununla beraber her ne kadar ülkenin başındaki isimler kriptolarla ilgili sert tavırlar sergileseler de bu görüşlerin Amerika’daki kripto piyasasını nasıl etkileyeceği henüz net değil…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar