Reklam

Altcoin’in Yükselişi: Polygon’u (MATIC) ve Solana’yı (SOL) Solladı Geçti!

Ethereum (ETH) ağının üzerindeki Layer 2 (L2) çözümlerinin popülaritesi yılın başından beri her geçen gün hızla artıyor. L2 altcoin'i Optimism ise son günlerde adeta durdurulamaz bir yükselişte.
21:30
6 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH) ağının üzerindeki Layer 2 (L2) çözümlerinin popülaritesi yılın başından beri her geçen gün hızla artıyor. L2’nin ana dalları Optimism ve Arbitrum, 160’ın üzerinde protokolü bir araya getirmesiyle öne çıkıyor. Öte yandan Optimism (OP), önemli bir metrikte Polygon’u (MATIC) ve Solana’yı (SOL) geçerek önemli bir başarıya imza attı.

Dev Altcoin’leri Geçti

Ethereum (ETH) ağı için en büyük rollup (toplama) tabanlı L2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism (OP), kitlesel benimseme açısından yeni bir kilometre taşına daha ulaştı. Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri için önemli bir takipçi platformu olan DefiLlama’nın verilerine göre, Optimism (OP) ağındaki 61 ürün, kilitli toplam değerde (TVL) 2.38 milyar doları gördü. Öte yandan Polygon (MATIC) ağı 282 protokol, Solana (SOL) ağı 73 protokol ile sırasıyla 1.83 milyar dolar ve 2.29 milyar dolarlık TVL’ye sahip.

46.7 milyar dolar TVL’si ile liderlik koltuğundaki konumunu güçlü bir şekilde korumaya devam eden Ethereum’u (ETH), 6.25 milyar dolar ve 5.88 milyar dolar ile sırasıyla BSC (BNB) ve Tron (TRX) takip ediyor.

Ethereum’daki L2’lerin Yükselişi

Ethereum (ETH) üzerindeki en büyük iki L2 ağı olan Optimism (OP) ve Arbitrum, Ethereum (ETH) işlemlerini bir araya getirmek ve bunları ana ağda yayınlamak için Optimistic Rollups teknolojisini kullanıyor. Ağustos ayında Ethereum’un L2 ekosistemi nihayet Mayıs ayında yaşanan Terra (LUNA) çöküşü sırasında verdiği kayıplarını büyük oranda toparlamayı başardı. TVL açısından birçok protokol Terra’nın (LUNA) neden olduğu çöküş öncesi seviyelere yükseldi.

Tüm bunlarla birlikte DefiLlama, son yedi günde Optimism‘in (OP) TVL bakımından nefes kesen yüzde 700’lük bir boğa koşusundan geçtiğini bildiriyor. Tüm bunlarla birlikte Optimism’in yerel varlığı OP token, son 7 günde ve 30 günde değerini sırasıyla yüzde 8,57 ve yüzde 239,64 oranında artırdı. Yazım sırasında 1,96 dolardan işlem gören OP token, günlükte yüzde 0,12 yükseliş kaydetmiş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar