reklamı kapat

“Altcoin Sezonunun Gelmesini Beklemeyin”

Bir altcoin sezonunun başlaması uzun süredir yatırımcılar tarafından bekleniyor. Dorman ise 2017’deki gibi bir sezonun yaşanmayacağını ifade ediyor...
18:00
3 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Blockchain odaklı varlık yönetim firması Arca’da yatırım sorumlusu olan Jeff Dorman, altcoin sezonun bir daha 2017 yılında olduğu gibi güçlü bir şekilde tekrarlanma olasılığının olmayabileceğini düşünüyor.

Kriptoların Doğal Seleksiyonu

CFA Enstitüsü tarafından sertifikası bulunan Jeff Dorman, yeni ve güçlü bir altcoin sezonun yaşanıp yaşanamayacağını Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla cevaplamaya çalıştı.

Bitcoinist’in haberine göre Dorman, kripto para piyasasının geliştiğini ve yatırımcıların artık umut vaat eden kripto projeleriyle yollarına devam edeceğini ifade etti.

Bu noktada Dorman altcoin’lerin nasıl gruplandırılacağına dair ilginç iki grup önerisinde bulundu: “Zenginler” ve “Fakirler”. İlk grup, iyi projelerle desteklenen ve büyük kabul görme ihtimali yüksek olan token’ları içermeli. İkinci grup ise ilerleme eksikliğinden dolayı göz ardı edilmesi gereken token’ları içermeli.

Bunun yanında Dorman, Arca’nın bazı altcoin’ler için pozisyon aldığını ve bu sayede kendi bakış açısına göre hangi token’ların “fakirler” listesine alınması gerektiğine karar verdiğini ifade ediyor. Dorman, Stellar Lumens (XLM) ve Rchain’in (RHOC) herhangi bir değer artışı göstermemesine rağmen gelişme göstermeleri halinde “zenginler” listesinde yer alabileceğini belirtiyor. Ancak yatırım sorumlusuna göre artık token’lar “altcoin sezonuna” göre yönlendirilmemeliler.

Bitcoin: Tartışmasız Lider

“Zenginler” listesi için Dorman 6 alt kategori belirliyor ve token’ların uygunluk ve değer durumuna göre ayrımlar yapıyor. Dorman’a göre ilk alt kategori, “Tartışmasız Lider” kategorisi ve yalnızca Bitcoin bu kategoriye uyum gösteriyor. Çünkü dünyanın ilk kripto parası olan Bitcoin ana akım medyadan, merkez bankalarından, politikacılardan ve düzenleyicilerden çok büyük ilgi görüyor.

Bunun yanında Dorman’ın diğer kategorileri şunlar:

  • Kesin değer önerisi: Binance Coin, LEOcoin, Maker ve ALGO
  • Temel projeler, ancak token’ların değeri belli değil: Ethereum, Basic Attention Token, Cosmos ve Augur
  • Büyük ağlar ve topluluklar, büyük değeri olabilir ya da olmayabilir: EOS, T-Zero, NEO, Ripple, Tron ve Tezos
  • Canlı, çalışan ürünlerama yine de spekülatifler: FOAM, Decentraland, HXRO, FXC ve LINK
  • Saf spekülatif

Her ne kadar Dorman bir altcoin sezonun başlamayacağını düşünse de Peter Brandt geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla Litecoin’in bir altcoin sezonu başlatabileceğini ifade etmişti. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.