Altcoin’de Kurucu Ortak Baskısı: Günlük Ortalama 4 Milyon Coin Satışı

Ripple'ın yerel varlığı XRP'de kurucu ortak baskısı sürüyor. Ripple'ın kurucularından olan ve ilk yıl CTO olarak görev yaptıktan sonra 2014’te ayrılarak Stellar Lumens (XLM) projesini başlatan Jed McCaleb, elindeki XRP'lerin satışına devam ediyor.
15:15
27 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple‘ın yerel varlığı XRP, ABD’li düzenleyici SEC ile devam eden mahkeme nedeniyle kripto para piyasalarının 2020-2021 dönemindeki boğa koşusunda yeterince performans gösteremedi. Kritik dava devam ederken Ripple’ın kurucularından olan ve ilk yıl CTO olarak görev yaptıktan sonra 2014’te ayrılarak Stellar Lumens (XLM) projesini başlatan Jed McCaleb, elindeki XRP’lerin satışına devam ediyor.

Elinde 103 Milyon XRP Kaldı

Jed McCaleb’in cüzdanındaki varlıkları takip eden Jed Balance hizmetine göre, son 10 günde yaklaşık 15 milyon dolar değerinde 40 milyon fazla XRP satıldı. Verilere göre, cüzdandan günlük ortalama 4 milyon XRP satılıyor.

McCaleb’in cüzdanından yapılan en büyük satış 26 Haziran 2022 tarihinde kaydedildi ve 7.3 milyondan fazla XRP’nin (yaklaşık 2,6 milyon dolar) satışı yapıldı. Öte yandan cüzdan, son 20 günde yaklaşık 72 milyon XRP satışı yaptı.

McCaleb, Ripple‘ın kuruluş döneminde yer almış ve daha sonra şirketten ayrılarak 8 milyar XRP tazminatı almıştı. Ripple’ın eski CTO’su bunları düzenli olarak yıllardır satıyor ve bu bakımdan XRP topluluğunun tepkisini çekiyor. Verilere göre, McCaleb’in cüzdanında yaklaşık 103.53 milyon XRP kaldı ve mevcut hızda satışlara devam etmesi halinde elindeki varlıkların 1 ay içinde bitmesi bekleniyor.

Ripple’ın XRP’sinin Fiyatı 7 Günde Yüzde 21 Arttı

Ripple’ın XRP’sinin fiyatı son günlerde toparlanma belirtileri gösteriyor. Altcoin’in fiyatı son 7 günde yüzde 14 arttı. XRP, yazım sırasında ortalama olarak 0,361 dolardan işlem görüyor. 24 saatteki işlem hacmi ise yüzde 21’lik artışla 964 milyon dolarda.

Yıllık bazda bakıldığında XRP fiyatının yüzde 58 değer kaybettiği görülüyor. Bununla birlikte, altcoin, 17.4 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile hala 6’ncı en büyük kripto para.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar