Altcoin Kralı ETH İçin Panikleten Transfer! Ethereum Piyasası Alarmda!

Özet

  • Vitalik Buterin'in Coinbase'e 600 ETH transfer etmesi Ethereum'un fiyatı için endişeye neden oldu.

  • Ethereum piyasasını panikleten bu işlemi altcoin kralının fiyatında büyük bir düşüşün takip etmesi bekleniyor.

  • Analistler ETH'nin fiyatının bin 550 doların altına düşmesi halinde bunu daha büyük bir düşüşün takip edeceği konusunda ise uyarıyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
14:10
21 Ağustos 2023

En büyük altcoin Ethereum‘un (ETH) yaratıcıları arasında yer alan Vitalik Buterin, günün ilk saatlerinde kripto para borsası Coinbase‘e yaklaşık bir milyon değerinde 600 ETH transfer etmesi kripto para dünyasında büyük ses getirdi. ETH transferi, altcoin kralının fiyatının piyasa genelindeki son düşüşde yüzde 10’dan fazla değer kaybetmesinin hemen ardından gelirken, analistler ve piyasa uzmanları bunun önemli bir düşüş sinyali olabileceği ve Ethereum’un kilit bir destek seviyesinin altına düşmesi halinde çökebileceği üzerinde duruyorlar.

Vitalik Buterin ETH Satıyor

PeckShieldAlert’in bildirimi ve zincir üzeri verilerle de doğrulanabilen transferde Vitalik Buterin ile bağlantılı bir cüzdan adresi 21 Ağustos’ta Coinbase’e yaklaşık 1 milyon değerinde 600 ETH transfer etti. Ethereum piyasasını korkutan bu işlemin ardında, genellikle Buterin’in ya da Ethereum Vakfı‘nın ETH satmasını altcoin kralının fiyatında büyük düşüşlerin takip ediyor oluşu yatıyor.

Son transferin arkasındaki neden tam olarak bilinmiyor olsa da Buterin’in bu satışa ek olarak yeni büyük satışlar yapma hazırlığında olduğuna dair spekülasyonlar yapılıyor. Bu spekülasyonlar genel olarak altcoin piyasasındaki korkuyu ve fiyatlar üzerindeki baskıyı artırıyor.

Ethereum’un Fiyatı Bin Dolara Düşebilir

Tecrübeli kripto para analisti Ali Martinez, Ethereum için yaptığı analizde ETH’nin fiyatının bin 550 doların altına düşmesi halinde düşüşün sertleşeceği konusunda uyardı. Analist, böyle bir senaryoda altcoin kralının fiyatının yüzde 37-45 oranında düşmesini öngörerek bin doları hedefliyor.

Dahası Ethereum’un grafik yapısınındaki güçsüzlük onun önemli bir dönüm noktasında olduğuna işaret ediyor. Teknik anlamda fiyatın bin 600 dolar ile bin 550 dolar aralığının altına düşmesinin sert düşüşleri beraberinde getireceği görülüyor. Ayrıca Ethereum‘un ağ aktivitesinde de önemli bir yavaşlama söz konusu. Bu durum düşüşün tetikleyicilerinden biri olabileceği için dikkatle takip ediliyor. Şu anda Ethereum ağındaki aktif cüzdan adreslerinin aylık ortalaması yıllık ortalamanın altında ve zincir üzerindeki aktivitenin son derece düşük durumda. Ağ aktivitesi ve kullanım bir kripto para projesinin sağlığının en temel göstergeleridir.

Öte yandan Ethereum ekibi, ağda gerçekleştirilen en büyük ve en önemli güncellemelerinden birisi olan Shanghai güncellemesinin ardından ağa hesap soyutlaması getirecek, ölçeklendirmeyi artıracak ve depolama etkinliğini geliştirecen olan Cancun güncellemesi üzerinde çalışıyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar