X


Aeternity’den Tiranlığa Karşı Yeni Eklenti: Roma

Aeternity yenilikçi Blockchain'ini güncelledi.
21:00
2 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Aeternity (AE) geliştiricileri ilk 5 eklentisini yayımladı ve yeni Blockchain platformunu ölçeklendirilebilir ve kullanıma uygun hale getirmek için önemli bir adım attı. Roma adı verilen yeni kod eklentisi Roma’da düzenlenen bir seremoniyle birlikte başlatıldı.

Roma kodunun eklenmesinin ardından yapılan basın açıklamasında Aeternity ekibi geliştiricilerin, madencilerin ve kullanıcılarının şu andan itibaren ağın canlı sürümüyle etkileşim halinde olabileceklerini duyurdu. Aeternity kurucusu Yanislav Malahov şunları ifade etti:

2 yıllık bir hard fork sürecinden sonra Aeternity söz verdiği gibi merkezsizlikten ve yararlılıktan ödün vermeden hızlı işlem yapmaya olanak sundu. Protokol tamamen yenilikçi bir yapı üzerine kuruldu ve 10 yılı aşkın tecrübe ve araştırmanın sonucu olarak ortaya çıktı.

Projenin tam anlamıyla tamamlanması için ilk adım Ethereum tabanından token’larını kendi ağına taşımasıyla geride bırakılmıştı. An itibariyle Roma tüketiciler için hazır görünmese de Aeterniry ağını teknik olarak güçlendirdi ve daha güvenli hale getirdi.

Aeternity Proof of Work algoritmasını limitlerine kadar zorlayıp ölçeklendirmek isteyen projelerden bir tanesi. Henüz bu alanda Ethereum’a sağlam bir rakip çıkmadı. Diğer yandan Proof of Stake algoritmasını kullanan birçok proje bulunuyor ancak bu algoritma da sonradan ağa dahil olmak isteyen kullanıcılar için (token’ların çoğu parası olanlarda oluyor) uygun olamayabiliyor.

Aeternity “zenginlerin daha zengin olması” durumuna PoW algoritmasını değiştirmek suretiyle yaklaşıyor. Basitçe anlatırsak; Ağda onaylayıcılar rastgele seçiliyor, bu sisteme “geçici lider” sistemi adı veriliyor. Ayrıca yeni Blockchain’in PoW’ü CPU yerine hafıza odaklı çalışıyor. Bu da ASIC madencilerinin diğer ağlarda olduğu kadar etkili olamayacağı anlamına geliyor.

Ek olarak yeni algoritma birçok yeniliğin Aeternity protokolüne eklenmesinin kapısını açacak. Bu yeniliklere gerçek dünyadan bilgi toplayabilen oracle cihazları da dahil. Bir Stellar tabanlı merkezsiz borsa şimdiden Aeternity oracle ile bilgi paylaşımları için platform oluşturmuş durumda. Aeternity bağımsız bir ekosistem oluşturmak adına Blockchan’ini geliştirmeye devam ediyor.

Kaynak: Cryptobriefing

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER