X


ABD’den Önemli Hamle! Bu Eyalet, Kripto Paraları Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edecek Mi?

ABD'nin önde gelen eyaleti, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları yasal bir para birimi olarak kabul etmek için yasa tasarısı sundu.
12:50
20 Şubat 2022
ABD'den Önemli Hamle! Bu Eyalet, Kripto Paraları Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edecek Mi?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların günümüzde pek çok kişi tarafından benimsenmesi ve pek çok alanda kullanılmaya başlamasıyla birlikte bu varlıkların yasallaştırılması için çalışmalar yapılıyor.

Öyle ki Kaliforniya eyaleti, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasal para birimi olması için bir yasa tasarısı sundu. İşte detaylar…

Kaliforniya, Kripto Paraları Yasallaştırmak İstiyor

Kripto para birimleri artık dünyada pek çok kişi tarafından benimsendi ve pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte bazı ülke ve şehirler kripto para birimlerini yasal ve resmi para birimi olarak tanıdı.

ABD’deki bu eyalet de Bitcoin ve kripto para birimlerini yasal para birimi olarak tanımak için çalışmalara başladı. Bitcoin uzmanı Dennis Porter ve siyasi danışman Ian C. Calderon, iş birliği içinde, Bitcoin’i kendi görüşlerine göre yasal para birimi haline getirebilecek yeni bir teklif hazırladılar.

Öyle ki Amerika’nın üçüncü büyük ve 39,5 milyonu aşkın nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya eyaleti, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerini yasal bir para birimi olarak kabul etmek için bir yasa tasarısı sundu.

Kaliforniya El Salvador’u Takip Edecek Mi?

Bitcoin‘i yasal ihale olarak yasallaştırmak, bir devletin yapabileceği en çılgın şeylerden birisi olarak görülebilir. El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi yaparak uluslararası ticaret anlaşmalarını, reytingleri, muhabir bankacılığı ve çok daha fazlasını riske atarken, aynı zamanda hayal edilemez medya ilgisini ve Bitcoin turist gelirlerini da kazandı.

Ancak Kaliforniya’nın, El Salvador ile kıyaslanması doğru değildir. İkisi de sörf yapmak için aynı kıyıya sahip olmasına rağmen, Kaliforniya’nın ekonomisi gelişmekte olan ülke El Salvador’dan neredeyse 12 kat daha büyük.

Kaliforniya, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerini yasal para birimi olarak kabul ederse, muhtemelen küresel hükümet FOMO için resmi bir başlangıç ​​olacaktır.

Sosyalist politikalara rağmen, Kaliforniya hala bir teknoloji santrali, hareketli bir ekonomi, bir yenilik ve eğitim merkezi ve dünya çapında liderler ve ülkeler tarafından yaşam kalitesi ve refahın zirvesi olarak hayranlık uyandıran dünya çapında bir markadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar