reklamı kapat

ABD İki Yeni Kripto Para Yasa Tasarısını Onayladı

ABD'deki kripto para regülasyonları hız kesmeden artıyor.
13:11
30 Eylül 2020

Dijital Taksonomi Yasası ile Blockchain Yenilik Yasası isimli iki tasarı, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Darren Soto tarafından sunuldu ve ikisi de onay almayı başardı. Aslında iki tasarının da bu ayın başlarında hazır hale getirtildiği ve yaklaşık bir ay gibi bir sürede kabul edildiği görülüyor. İki yasanın da tüketiciyi koruma odaklı yasalar kapsamına girdiği ve kripto paraları kapsasa da genel olarak dijital işlemlere odaklandığı görülüyor.

Dijital Taksonomi Yasası, bundan sonra Federal Ticaret Komisyonu’nun “dijital token’ları içeren dolandırıcılık odaklı olaylara müdahale edebilmesi için” personel yetiştirmesini ve işe almasını sağlayacak. Bunun yanı sıra söz konusu yasa tasarısı sayesinde ABD’deki yetkililerin dijital para birimlerini içeren suçlara daha fazla önem vereceği de görülüyor.

ABD’den İki Yeni Kripto Para Tasarısı

Birçok kripto para yatırımcısı kripto paralar hakkında çok daha kapsayıcı ve net bir yasa çerçevesi beklentisi içerisine girmiş olsa da ABD henüz beklendiği gibi bir tasarıyı vatandaşlara sunamadı. Bunun yerine şu an çıkartılan kripto para sektörüne özel yasa tasarısının asıl istenen tasarıya bir hazırlık olabileceği ve bunun için eleman yetiştirmeye odaklandığı görülüyor.

Kongre üyesi Soto konu hakkında yaptığı açıklamada bu iki tasarının kabulü ile büyük hedefe doğru önemli adımlar attıklarını ve bundan sonra kripto para sektörüne özel personel alımına veya yetiştirilmesine başlanacağını ifade etti. Bu, istenilen kripto para regülasyonundan uzak olsa da ABD içerisinde bu gibi pozitif adımların asıl hedefe ulaşılmasında yardımcı olacağı biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.