ABD Hazine Bakanı Yellen’den Yeni Kripto Kara Açıklaması: Çok Riskli

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paraların emeklilik planlarına dahil edilmesi konusuna değinerek, kripto paraların Kongre tarafından düzenlenmesi gereken çok riskli bir yatırım olarak nitelendirdi. 
13:30
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paraların emeklilik planlarına dahil edilmesi konusuna değinerek, kripto paraların Kongre tarafından düzenlenmesi gerektiğini ve birer çok riskli yatırım olduklarını söyledi.

“Tavsiye Etmiyorum, Çok Riskli”

New York Times’ın 9 Haziran’da Washington’da düzenlediği etkinliğe katılan Yellen, Fidelity Investments tarafından üstlenilen emeklilik planlarına kripto paraların dahil edilmesi girişimi hakkındaki görüşünü paylaştı. Yellen, “Emeklilik için birikim yapan çoğu kişiye tavsiye edeceğim bir şey değil. Bana göre çok riskli bir yatırım.” ifadelerini kullandı.

401(k) planlarındaki kripto paralar hakkındaki tartışmaya ABD Çalışma Bakanlığı ve senatörler Elizabeth Warren, Tommy Tuberville ve Cynthia Lummis de dahil oldu.

Yellen, Kongre’nin emeklilik planlarına dahil edilebilecek varlık türlerini düzenleyebileceğini söyleyecek kadar ileri gitti ve “Tavsiye ettiğimi söylemiyorum ama bence bu makul olurdu.” diyerek bu konuda bir düzenleme yapılmasının taraftarı olduğunun sinyalini verdi.

Yasal Belirsizlikten Dolayı Önemli

ABD Hazine Bakanı’nın son açıklaması, en başından beri bir emeklilik yatırımı olarak kripto para konusunu takip eden yasal belirsizlikten dolayı oldukça önemli. 401(k) yatırımları, 1974 tarihli Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası’na tabi ve 401(k)’ye hangi varlık sınıflarının dahil edilip edilemeyeceğini belirtmiyor, ancak mütevelli heyetlerini ihtiyatlı bir kişinin göstereceği özen, beceri, sağduyu ve özeni göstermekle yükümlü kılıyor.

Fidelity, Nisan ayında 401(k) emeklilik tasarruf hesabı sahiplerinin doğrudan Bitcoin‘e (BTC) yatırım yapmasına izin vereceğini duyurmuştu. ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), Fidelity’nin bu çıkışına yasal işlem tehdidinde bulunduğu bir uyum raporuyla yanıt verirken, Massachusetts’ten Elizabeth Warren ve Minnesota’dan Tina Smith, şirketten DOL tarafından ortaya konan riskleri nasıl ele almayı planladığına ilişkin yanıt vermesi talebinde bulundu.

Öte yandan Alabama’dan Senatör Tommy Tuberville, yatırımcıların 401(k) emeklilik tasarruf planlarına kripto paraları eklemelerine izin veren bir “Finansal Özgürlük Yasası”nı açıkladı. Wyoming Senatörü Cynthia Lummis ise uzun zamandır beklenen kripto para yasa tasarısının bir parçası olarak 401(k)’lerde kripto paraların yasallaştırılması konusunu da ele aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar