X

ABD Ceza Yağdırıyor: Kripto Para Projelerine Toplam 1,26 Milyar $ Ceza!

SEC, kripto para projelerine ceza yağdırıyor.
15:22
12 Kasım 2020

ABD, kripto para sektörüne yönelik henüz net bir regülasyona sahip olmasa da kripto para projelerine yönelik ağır cezalar vermeye son hız devam ediyor. ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa  Komisyonu tarafından yayınlanan bildiriye bakıldığında SEC’in bu yıl kestiği cezalardan 4,68 milyar dolar gelir elde ettiği ve bunun büyük bir kısmının kripto para sektöründen geldiği görülüyor.

SEC, ICO’lara 1,26 Milyar Dolar Ceza Kesti

SEC raporunda 1,26 milyar dolarlık kazancın direkt olarak lisanssız menkul kıymet veya ilk dijital para arzı (ICO) satışlarına kesilen cezalardan olduğu da belirtilmekte. SEC yöneticisi Stephanie Avakian konu hakkında yaptığı açıklamada 4,68 milyar dolarlık bu gelirin SEC tarihinin en büyük ceza geliri olduğunu vurguladı.

sec kripto para

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Peki SEC, ICO yani kripto para projelerine tam olarak neden böyle cezalar kesiyor? Aslında yapılan usulüne uygun olmayan ve direkt olarak ABD içerisindeki yatırımcıları hedef alan ICO’ların SEC’in radarına en çok takılan projeler olduğu söylenebilir. SEC, 2019 yılının ekim ayında Telegram’ın kendi kripto parası Gram için yapılan ICO’yu da durdurmuş ve rekor ceza kesmişti.

Telegram, ICO ile topladığı 1,2 milyar doları yatırımcılarına vermeyi kabul edip devamında SEC için 18,5 milyon dolarlık ceza ödedi. SEC buna ek olarak 2019 yılında bir başka popüler kripto para projesi Kik’e de ceza yağdırmıştı. Kik, yıllarca süren menkul kıymet davası sonunda suçlu bulundu ve SEC’e 5 milyon dolarlık ceza ödedi.

SEC’in para topladığı diğer davalar arasında Bitclave, Shopin, NAC Foundation, Unikrn, Boon Tech ve Bitcoiin2Gen de bulunuyor. Söz konusu firmalardan toplanan fonun 40 milyon dolardan fazla olduğu vurgulanmakta. SEC 2020 yılında ise toplamda 715 olaya el attı ve bunların 405 tanesinin bağımsız kişilerce yapılan dolandırıcılıklar, menkul kıymet arzları, insider trading olayları, piyasa manipülasyonu ve buna benzer suçlarla alakalı olduğu belirtiliyor.

SEC’in kripto para sektörüne açtığı savaş ise 2017 yılında başlayan ICO çılgınlığı ile kendini gösterdi ve bu süreçte daha da büyüyüp ilerledi. ICO’ların sayısı artıp nitelikleri azaldıkça SEC’in kripto para sektörüne bakışının da olumsuz şekilde değiştiği net bir şekilde verilen cezalardan da görülebilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar