X

60 Milyon Dolarlık Saldırı Mercek Altında

Geçtiğimiz günlerde 60 milyon dolarlık kripto para kaybıyla sonuçlanan saldırıya sahne olan Zaif borsası yetkililerin detaylı incelemesi altında.
10:00
22 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya’dan gelen haberler kripto para kullanıcıları arasında büyük yankı uyandırmayı başarmıştı. Japon kripto para borsası Zaif’e yapılan bir siber saldırının ardından tam 60 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Gelişmelerin ardından kripto paraların güvenliğine ilişkin tartışmalar yeniden alevlenirken ülkenin finansal düzenleyicileri de harekete geçti.

Japon Finansal Hizmet Kuruluşu (FSA) söz konusu saldırının ardından 21 Eylül Cuma günü geniş kapsamlı bir soruşturma başlattığını duyurdu. FSA yetkilileri soruşturma kapsamında Zaif’i yöneten Osaka merkezli şirket Tech Bureau’ya gönderildi. Yetkililer şirketin saldırı sonucunda oluşan müşteri kayıplarını tazmin edip edemeyeceğini inceleyecek.

Bölgedeki haber ajanslarından çıkan haberlere göre Japonya Sanal Para Borsaları Birliği (JVCEA) ülkedeki bütün borsaları güvenlik protokollerini kontrol etmeye çağırdı. Çağrıya kulak veren borsalardan BitFlyer ve Quoine yaptıkları denetlemenin ardından platformlarında hiçbir güvenlik açığına rastlamadıklarını duyurdu.

Saldırıya uğrayan borsa Zaif daha önce platformunda güvenlik açığına rastlandığına ilişkin çıkan haberlere konu olmuştu. Bu haberler 14 Eylül’de çıksa da sunucu hatasının ancak 17 Eylül’de tespit edildiği iddia ediliyor. Bu süre zarfından saldırganların kullanıcıların cüzdanlarından ve şirketin varlıklarından fon çaldığı belirtiliyor. Platformun toplam kaybıysa 60 milyon doları buluyor.

Zaif kripto para borsası Mart ve Temmuz aylarında FSA tarafından ikaz edilmişti. Bu ikazlardan ilki “sistem hatası” ile ilgiliyken diğeri “dolandırıcılık faaliyetlerine” yönelikti. Bu yıl boyunca Japonya’da gerçekleşen kripto para soygunlarına ilişkin veriler de kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar