4 Kıdemli Uzman Değerlendirdi! BTC ve Kripto Paralar Kısa Vadeli Yorum!

Kripto para yatırımcılarını kısa vadede neler bekliyor? Bitcoin ve altcoinler tekrar yükselecek mi?
19:00
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 21.613 dolarda bulunuyor. Altcoinler yüzde 10’a yakın kayıplar yaşadı. Peki bu düşüş devam edecek mi? Yatırımcıları kısa vadeli görünüm endişelendiriyor. Özellikle Bitcoin’in 24.000 doları aşmasıyla iyimserliği artan yatırımcıların son yaptığı alımların çoğu zarar yazmaya başladı. Peki düşüşler daha ne kadar devam edecek?

Kripto Paralar Son Durum

Yaklaşık son 3 haftanın en düşük seviyesine düşen Bitcoin fiyatı 21.400 seviyesinden toparlandı. Ancak destek bölgesinden fazla uzaklaşmış değil. Analistler önemli ABD makroekonomik verilerinden önce “dalgalı” bir gün beklerken, Blockchain firması Paxos’un SEC tarafından dava edilmesi olumsuz hissiyatı büyük ölçüde besledi. SEC ve NY düzenleyicisi Binance USD ihraççısını fazlasıyla sıkıştırıyor. Baskıya dayanamayan Paxos mecburi olarak yeni BUSD ihracını durdurdu ve önümüzdeki yıl bugünlere kadar itfalar devam ettikten sonra BUSD artık tarih olacak gibi görünüyor.

BTC spot fiyat hareketi Binance emir defterindeki önemli bir teklif likiditesi alanına daha da yaklaştı. CryptoQuant’a katkıda bulunan Maartunn bu durumu “Büyük Duvar” olarak adlandırdı.

“’Çin Seddi’ (fiyat desteği) Bitcoin’de 21,500 dolarda yer alıyor. Bu sabah bazı teklifler doldu. Böylece, duvarın gücü 25 ~ 27 milyon dolardan 19 milyon dolara düşürüldü”.

Analiste göre likidite bulutunun tepesine yakın seyrelen teklifler daha aşağı bölgelere konumlandırıldı. Yatırımcıların 21.400 dolar altındaki kapanışlarda volatilitenin arttığını görmeleri muhtemeldir.

Kripto Paralar Yorum

Peki kısa vadede neler bekleniyor? Kısa vadede gözler ilk olarak yarın 16:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verisinde olacak. Beklenti altı gelecek bir veri üst üste dördüncü ay düşüşün devam ettiğini gösterecek. Fed artık enflasyonun zirve yaptığına ikna oluyor ve enflasyonun düşük gelmeye devam etmesi yıllık %3 hedefine daha kolay yaklaşılmasını sağlayacak. Böylece 100bp üzeri toplam faiz artışı beklentisi sönecek. Ayrıca istihdam tarafının da Powell’ın yaptığı açıklamalara göre maksimum seviyelere yaklaştığını biliyoruz. İstihdamın gevşemesi de risk piyasalarını olumlu etkileyecektir.

Diğer bir popüler analist Crypto Chase şunları söyledi;

“Bugün büyük olasılıkla dalgalı olacak ve TÜFE yarın bir sonraki ‘hareketi’ tetiklemeli. 20.300 dolar seviyesi test edilene kadar güçlü bir toparlanma görmüyorum”.

Daan Crypto Trades isimli diğer bir analist ise son yaptığı ankette piyasanın TÜFE beklentisindeki belirsizliğe dikkat çekti. Düşüş ve yükseliş beklentisi neredeyse eşitti.

“Muhtemelen bildiğiniz gibi, bu çok sık görülen bir şey ve BTC’de hafta sonu hareketlerini görürken her zaman şüpheci olmak için bir neden. Bu, bir Pazar rallisinin veya düşüşünün hızla geri çekildiği arka arkaya 4’üncü hareket”.

ABD dolar endeksi (DXY), sağlam bir toparlanmanın ardından önceki haftayı konsolide olarak geçirdikten sonra, yazı yazıldığı sırada kararsızdı. Son analist Matthew Dixon iyimser görüş paylaşanlar arasında yer aldı.

“Gelecek enflasyon verisi sebebiyle büyük bir gün yaşayacağız. DXY , BTC, Ethereum ve diğer Altcoin’ler için bir sonraki büyük hamleyi belirlemek için her iki yönde de belirleyici bir kırılma ile paralel kanalın tepesinde görüldü. Tercih edilen yön, BTC için yükseliş ve DXY için düşüştür.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar