3.5 Milyar Doları Yöneten Kripto Para Şirketi İçin Şok Gelişme!

Barry Silbert'in yönetimindeki Digital Currency Group'un (DCG) geçen yıl başlattığı ve varlık yönetimine odaklanan yan kuruluşunun 2 Ocak'ta faaliyetlerini durdurduğu ortaya çıktı.
09:15
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Barry Silbert’in yönetimindeki Digital Currency Group‘un (DCG) geçen yıl başlattığı ve varlık yönetimine odaklanan yan kuruluş olan HQ Digital’in 2 Ocak’ta faaliyetlerini durdurduğu ortaya çıktı.

Gerekçe: Mevcut Ekonomik Ortam ve Kripto Kışı

The Information tarafından ulaşılan bilgilere göre, zor durumdaki kripto para broker’ı ve kredi platformu Genesis Trading‘in ana şirketi olan DCG, müşterilerine yaptığı bilgilendirmede HQ Digital‘in 2 Ocak’ta faaliyetlerini durdurduğunu belirtti. DCG’den bir sözcü HQ Digital’in faaliyetlerini durdurmasına ilişkin olarak The Information’a yaptığı yorumda, mevcut ekonomik ortamı ve uzun süredir devam eden sert kripto kışının sektöre verdiği ağır kayıpları işaret etti. Sözcü, şirketin gelecekte projeyi yeniden faliyete geçirebileceğini de ekledi.

The Information haberine göre, kripto para girişimcilerinin ve yatırımcılarının parasını yönetmek için geçen yıl kurulan HQ Digital, Aralık ayı itibariyle 3.5 milyar doların üzerinde varlığı yönetiyordu. Şirketin CEO’luk görevini ise Figure’ün kurucu ortağı olan Alana Ackerson üstleniyordu.

İflas Hazırlığı

DCG iştiraki Genesis, 2022’nin Kasım ayında kripto para borsası FTX‘in iflas etmesinin hemen ardından platformundan para çekme işlemlerini ve yeni kredi alımlarını durdurmuştu. Şirketin bu kararı kripto para borsası Gemini ve borsanın Earn programı dahil olmak üzere diğer kripto para şirketlerini ve borsalarını etkiledi. DCG’nin patronu Barry Silbert kısa süre önce Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss ile bu konuda kamuya açık bir şekilde tartışmaya girerek, kendisine ve şirketine yöneltilen iddiaların tamamını reddetti. Öte yandan Genesis’in dün yeni işten çıkarma turuna başladığı ve çalışan sayısını yüzde 30 oranında azalttığı bildirildi.

The Wall Street Journal, bundan kısa bir süre önce Genesis’in potansiyel Bölüm 11 iflas başvurusu da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirdiğini iddia ederek, şirketin Moelis & Company ile çalıştığını bildirdi. Bu, Genesis için artık yolun sonunun göründüğü ve şirketin resmen iflas başvurusunda bulunmak üzere olduğu yönünde yorumlar yapılmasına neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar