reklamı kapat
  • BTC  :  36.532,23 ₺
  • ETH  :  2.636,49 ₺
  • BCH  :  5.731,68 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.532,23
  • ETH 2.636,49
  • BCH 5.731,68

2018 Başlarken Kripto Piyasaları

4 Ocak 2018
  • Derya DaylanDerya Daylan
crowd

Dünya çapında kripto para birimlerine olan ilgi gittikçe artmakta. Kripto para birimlerinin öncüsü Bitcoin etkileyici bir seneyi geride bıraktı. Son zamanlarda yapılan analizler gösteriyor ki 2018’de kayda değer gelişmeler yaşanacak. Perry Woodin, -Newyork merkezli Node40 şirketinin CEO’su- 2018 yılının Bitcoin açısından olumlu geçeceğini “Bu sene bütün arkadaşlarınızın ve akrabalarımızın nasıl Bitcoin alınıp satılacağını sorduğu bir sene olacak.” diyerek özetledi.

Bitcoin’ le ilgili Uzmanların yaptığı diğer analizler ve tahminler ise şu yönde:

Bitcoin’in piyasalardaki değeri son zamanlardaki dalgalanmalarına rağmen artacak. Octagon Strategy şirketinin Strateji genel müdürü Dave Chapman “Bitcoin bu sene 6 haneli rakamlara ulaşırsa, benim için bir sürpriz olmayacak” dedi. Yine Dave Chapman’a göre bir Bitcoin’in değeri bu yıl içinde 100.000 USD üzerine çıkabilir.

Bitcoin’in değeri 2017 yılı içinde yaklaşık 1.600% arttı. Kripto pazarında yaşanan dalgalanmalara rağmen, ilgi herhangi bir şekilde azalmadı. Üstüne tüketicilere kripto ödemelerde indirimler sunulmaya başlandı. Avusturalyadaki emlak alıcıları kripto-değer ödemelerinde indirim yapmaya başladılar. US Yonatan Sela firmasının Başkan Yardımcısı 2018 yılı sonunda 50 milyon insanın herhangi bir kripto-değer sahibi olacağını belirtti. Avustralya’nın en önemli borsa şirketleri arasında yer alan ASX Ltd.  ilginin artması için Blockchain sistemini desteklemeye başladı.

2017 yılının Ocak ayında 778 USD dolar seviyesinden, 2017 yılının Aralık ayında 17000 USD ulaşan Bitcoin yatırımcılarını geçtiğimiz sene son periyottaki düşüşe rağmen sevindirdi. Fakat Bitcoin gerçek para birimi olarak tanınması için gereken özellikleri taşıyor mu? sorusu hala yanıtsız. Bu konuda tartışmalar halen sürmekte. Bitcoin modern dünyanın bir ödeme ağı haline geliyor. Ancak Bitcoini para birimi olarak nitelendirmek için henüz erken.

Kripto analizi uzmanı Polymath şirketinin CEO’su Trevor Koverko, “Bitcoin şu anda spekülatif bir para birimi olmakla birlikte, kendisini tam teşekküllü bir ödeme ağı olarak kullanabiliyor. Lightning Network gibi değer ölçeklendirme çözümleri Bitcoin’in değerinin ve bununla birlikte fiyatının da artması konusunda büyük etkenler.” dedi.

Her ne kadar, Bitcoin’in yararlarından bahsetsek de, Bitcoin ile ilgili vergi sorunlarından haberdar olmak da önem taşıyor. Ancak devlet kurumları tarafından kullanılmıyor olması Bitcoin’in kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte kripto para birimleri, tükenmez maddi olmayan varlıklar olarak nitelendirilebilir. 2018′ de vergilendirme problemlerinin çözülmesini beklemek için henüz erken.

The Cryto Company’nin CEO’s Mike Poutre, “ Bitcoin’deki volatilite sorunu bu sene de alternatif para birimlerine olan ilgiyi genişletecek. Ben bu endüstrinin 2018 yılı sonuna kadar 5 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşacağına inanıyorum.” diyerek gelecek sene kurumsal yatırımcıların Kripto-değerlere ilgisinin artacağına dikkat çekti.

INS Ekosistemin kurucularından Dmitry Zhulin Kripto para birimlerinin düzenlemesine ilişkin tartışmalarını yorumladı: “Bitcoin düzenlemelerindeki artışa rağmen , bu düzenlemeleri nakit para ve sermaye korunması olarak da görmek mümkünken, Bitcoin’in değerinin 2018 yılında 30.000 ile 40.000 USD değerlerine ulaşması bekleniyor. Kripto dünyasında, blok zincir teknolojisinin güçlü düzenlemelerle engellenmediğini düşünüyorum.”

2018 yılının kripto para birimleri için bir başka hareket yılı olacağı açık. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bu sene de modern Finans dünyasında daha sağlam bir yer edineceğine dikkat çekiyor.

Kaynak : finanzen.net

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...