X

11 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Suçlu Yakalandı

Çok sayıda kripto para soygunu gerçekleştirdiği ifade edilen 36 yaşındaki suçlu yakalandı.
10:00
25 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar tıpkı itibari paralarda olduğu gibi zaman zaman yasa dışı faaliyetlerin hedefinde yer alabiliyor. Avrupa Birliğindeki kolluk kuvvetleri tarafından yürütülen soruşturmanın ardından çok sayıda kişiden kripto para çaldığı belirtilen 36 yaşındaki suçlu tutuklandı.

Büyük IOTA Soygunu

Soruşturmayı Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’nın (Europol) yanı sıra İngiliz ve Alman polis kuruluşları yürüttü. Europol’ün 23 Ocak Çarşamba günü yaptığı açıklamada toplamda 10 milyon euro (11,34 milyon dolar) değerinde kripto para soygunu yapmasından şüphelenilen bir İngiliz vatandaşının tespit edildiğinden bahsetmişti. Suçlunun 2018 yılının ocak ayında, tüm dünyadan 85 kadar kişinin cüzdanından çok sayıda IOTA token çaldığı belirtiliyor.

Suçlunun yakalanmasıyla sonuçlanan ve birçok polisin katıldığı soruşturma, Almanya’da IOTA cüzdanlarının boşaltıldığını beyan eden kullanıcıların artması üzerine başlatılmıştı. Hessen Eyalet Polisi muhtemel zanlının izini Birleşik Krallığa kadar sürdü ve buradaki birimlerle koordine olarak Birleşik Siber Suç Çalışma Kolu’nu meydana getirdi. Masum insanların fonlarını çalan kişi ya da kişileri bulmayı hedefleyen operasyonlar titizlikle yürütüldü.

Kripto Para Güvenliği

Kripto paralar dijital ortamlarda işleme alınan finansal varlıklar olduğundan sık sık bilgisayar korsanlarının hedefinde yer alıyor. Bu tür kişilerin kripto para borsalarına da çeşitli saldırılar düzenleyerek zaman zaman hedeflerine ulaştıklarını söyleyebiliriz. Son olarak siber saldırıya uğrayan kripto para borsası Cryptopia ile ilgili yayımladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz. Kriptoların güvenliği konusunda kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar