reklamı kapat

100 Milyon XRP Serbest Kaldı: Fiyat Düşüşü Artacak Mı?

XRP'deki aşağı yönlü fiyat baskısı artabilir.
18:00
9 Haziran 2020

XRP geçtiğimiz haftalar boyunca 0,20 doların üzerinde tutunmayı başardı ve istikrarlı bir tablo çizdi. ABD Doları karşısında tutunmayı başaran XRP, Bitcoin karşısında ise benzer bir performans gösteremedi ve sert bir düşüş yaşadı. XRP/BTC işlem çiftinde görülen bu zayıflığın temel sebebi ise Ripple’ın yaptığı son hamle olabilir.

XRP, Bitcoin Karşısında Değer Kaybediyor

Haziran ayının gelmesiyle beraber Ripple yine iki işlemle toplamda 1 milyar adet XRP’yi escrow cüzdanından transfer etti ve kullanıma açtı. Bu işlemden birkaç gün sonra 900 milyon adet XRP’yi yeniden escrow cüzdanında kilit altına alan Ripple, 100 milyon adet XRP’yi ise kullanmak için sirkülasyona soktu.

Zaten Bitcoin ile arasında doğrusal bir ilişki olmayan ve bu sebeple son günlerde düşüş yaşayan XRP, 100 milyon adet yeni XRP baskısı ile beraber daha da güçsüz bir konuma düştü. 100 milyon XRP’nin yakında spot piyasaya aktarılacağı da düşünülünce, bunun hafif çaplı bir satış baskısı oluşturmasının mümkün olduğu görülüyor.

Kripto para analistleri de son günlerde XRP’nin olası düşüşüne karşı uyarılarda bulunmaya başladılar. Önde gelen kripto para analistlerinden Benjamin Blunt, Ripple‘ın kripto para biriminin %20 gibi sert bir düşüş yaşayarak 0,16 dolara kadar gerileyebileceğini belirterek tepki çekmişti.

Analistin XRP fiyatındaki düşüş tahmini topluluğun tepkisini çekse de kendisinin daha önce hem Bitcoin hem de Ripple için yanıltmayan tahminlerde bulunmuş olması ise korkuyu ve endişeyi arttırdı. Ripple’ın 100 milyon XRP’nin kilidini açmasının baskısı da eklenince fiyat gerçekten sert bir düşüş yaşayabilir gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.