reklamı kapat

Yeniden Alevlendi: Gerçek Satoshi Nakamoto Kim?

10 yıldır kullanılmayan cüzdanın harekete geçmesi o meşhur sorunun yeniden canlanmasına yol açtı.
10:00
21 Mayıs 2020

Dün 2009 yılından bu yana hiç işlem gerçekleştirmemiş bir cüzdanının 50 BTC’lik işlem işlem gerçekleştirmesi kripto para ekosisteminde “Paraları hareket ettiren Satoshi mi, yoksa ilk kripto para biriminin gizemli yaratıcısına yakın biri mi?” sorusunun akıllara getirdi. Dolayısıyla Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ile ilgili konu yeniden gündeme geldi.

Bitcoin’in Kökeni

Bitcoin protokolü 2009 yılında yayınlandı ve yine aynı yıl aynı dönem ilk Bitcoin bloğu olan genesis blok çıkarıldı. Genesis bloğu ve ilk Bitcoin madencileri tarafından çıkarılan en eski blokların her biri 50 BTC kazandı. Dün ise genesis bloğunun çıkarılmasından ve blok zincirine eklenmesinden sadece bir ay sonra Şubat 2009’da çıkarılan Bitcoin ile ilişkili 50 BTC taşındı.

Bahsi geçen hamle ile kripto para ekosisteminde de spekülasyonlar attı. Bazıları BTC’lerin direk Satoshi Nakamoto’nun kendisi tarafından taşındığını ifade ederken bazı isimler bu hamleyi Nakamoto’ya yakın birinin gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Bunların yanında bazılarına göre ise bu sadece sıradan bir Bitcoin işlemi ve muhtemelen ilk madencilerden biri gerçekleştirdi.

Ancak işlemin arkasında her kim olursa olsun ve işlem her ne sebeple gerçekleşmiş olursa olsun “Satoshi Nakamoto kim?” sorusunun yeniden alevlenmesine yol açtı.

Olası Satoshi’ler

“Satoshi Kimdir” diye sorulduğunda muhtemelen akla ilk gelen isim Craig Wright oluyor. Ancak bu durum gerçek Bitcoin yaratıcısının Wright olduğu düşünüldüğü için değil, Wright’ın geçmişte yaptığı açıklamalardan kaynaklanıyor.

Her ne kadar Wright ile kanıtlayamadığı açıklamaları dolayısıyla defalarca dalga geçilmiş olsa da gerçekleşen son BTC işlemi garip bir şekilde Wright’a bağlanıyor. Mahkemenin Wright’ın olduğunu iddia ettiği cüzdan adreslerinden biri de yukarıda bahsi geçen cüzdan… Yani mahkemenin iddia ettiği gibi cüzdan adresleri Wright’a aitse BTC’leri Wright harekete geçirmiş olabilir…

Son zamanlarda  Blockstream’in CEO’su ve bir Bitcoin geliştiricisi olan Adam Back’in de ismi sıklıkla Satoshi Nakamoto ile birlikte anılıyor. Back her ne kadar gurur duysa da Satoshi olduğu iddialarını her seferinde reddediyor.

Bunların yanında yıllar içinde Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen birçok isim oldu: Nick Szabo, Hal Finney, Dorian Nakamoto ve hatta Elon Musk…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun