Yatırımcılar Borsalara Akın Etti: Altcoin’in Fiyatı Çökecek mi?

Ethereum'un Proof of Work'ten Proof of Stake'e geçişini sağlayan Merge öncesi kripto para borsalarına ETH akını yaşandı. Borsalara olan ETH akının anlamı ne? Detaylar haberimizde.
16:05
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fikirbirliği algoritmasını iş ispatından (PoW) hisse ispatına (PoS) geçiren Ethereum‘da (ETH) uzun zamandır beklenen The Merge güncellemesi öncesinde borsalara yüksek miktarda ETH transfer edildiği görüldü. Piyasa uzmanları, bunun potansiyel bir çöküşün işareti olabileceğini iddia ederek Ethereum yatırımcılarını uyarıyor olsa da borsalara olan ETH akınının gerçek nedeni belli değil.

Borsalara ETH Akını

Kripto veri ve analiz platformu CryptoRank’ın bugün yayımladığı grafik, özellikle The Merge‘den önceki günlerde kripto para borsalarına önemli bir ETH akışı yaşandığını ve The Merge’nin gerçekleşmesinden bir gün önce kripto para borsalarına olan ETH akışının sert şekilde arttığı gösteriyor.

Grafiğe bakıldığında, kripto para borsalarına olan toplam Ether akışının 12 Eylül’de 1.75 milyon ETH‘ye yaklaşarak yükselmeye başladığı ve 14 Eylül’de güncel fiyatlarla yaklaşık 3.1 milyar dolar değerindeki yaklaşık 1.95 milyon ETH’ye çıktığı görülüyor. Kripto para borsalarına olan ETH akışının satış için bir hazırlık mı mı yoksa potansiyel Ethereum hard fork’u ETHW için bir hazırlık mı olduğu şu an için bilinmiyor.

Buna ek olarak, analitik şirketi Santiment, 13 Eylül’de açıklanan ABD’de Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ardından trader’ların ve yatırımcıların daha fazla düşüş olacağı beklentisiyle ETH’de yoğun bir şekilde short pozisyon açtığını bildirdi. Analitik şirketi, açılan short pozisyonlarının sayısının 2020’nin Mart ayından bu yana ilk kez long pozisyonları karşısında ezici çoğunluğa ulaştığını da ekledi.

CoinMarketCap’in verilerine göre, yazım sırasında yüzde 0,89 düşüşle bin 589 dolardan işlem gören ETH, son 7 günde ve 30 günde sırasıyla yüzde 2,72 ve yüzde 16,51 düştü. En büyük altcoin Ether’in toplam piyasa değeri 194.5 milyar dolarda.

Alternatif Blockchain’lere Madenci Akını

Yıllardır kendilerine gelir kapısı olan Ethereum’un Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişi ile kapıları kapanan Ethereum madencileri şimdi bir tercih yapmak zorunda. The Merge’nin ardından sınırlı sayıdaki alternatif Proof of Work Blockchain’lerinden birini seçmek zorunda bırakılan Ethereum madencilerinin alternatif Proof of Work Blockchain’lerine akın ettikleri görülüyor.

Ethereum madencileri, The Merge’nin ardından hash rate’inde büyük patlamaya neden oldukları Ravencoin (RVN) dahil olmak üzere, Ethereum Classic (ETC) gibi alternatif Proof of Work Blockchain’lere yönelmiş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar