X


Valkyrie, Yeni ETF Başvurusunda Bulundu! Bitcoin’e Dolaylı Yatırım!

Valkyrie, şansını bir de böyle deniyor. Kripto odaklı ETF sayısı hızla artabilir.
19:31
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC bugün 2 ETF başvurusu için kararını Nisan ayına erteledi. Vadeli Bitcoin ETF başvurularının şartları sağlayanları onaylaması beklenen SEC henüz tüm başvurulara olumlu dönüş yapmadı. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz senenin sonunda ilk Vadeli Bitcoin ETF’i onaylanmış ve sonraki süreçte Bitcoin 69.000 dolar seviyelerine dayanmıştı.

Valkyrie, Bitcoin Madenciliği ETF’i

Şirketin başvurusu direkt olarak Bitcoin spot fiyatını ilgilendirmiyor. Önerilen ETF, net varlıklarının en az %80’ini, “gelirlerinin veya kârlarının en az %50’sini BTC madenciliğinden elde eden” şirketlerin menkul kıymetlerine yatıracak. Yani Bitcoin madenciliği yapan şirketler para kazanırsa bu ETF’i alanlar da para kazanacak.

Kripto varlık yöneticisi Valkyrie, Nasdaq Menkul Kıymetler Piyasası’nda Bitcoin madencilik şirketleriyle entegre bir ETF için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulundu. Çarşamba günü SEC başvurusunda Valkyrie, Bitcoin Madencileri ETF’sinin doğrudan Bitcoin‘e (BTC) yatırım yapmayacağını, ancak net varlıklarının en az %80’inin “en az yüzde 50’sini elde eden şirketlerin menkul kıymetleri aracılığıyla kripto varlığına maruz kalmayı teklif edeceğini” söyledi. BTC madenciliğinden veya madencilikle ilgili donanım veya yazılım sağlamaktan elde edilen gelir veya karlar bu kapsamda değerlendirilecek.

Bitcoin ETF

Valkyrie, Ekim 2021’de ProShares‘ten benzer bir ETF için SEC onayının ardından nakit ödemeli vadeli işlem sözleşmeleriyle BTC‘ye dolaylı yatırım sunan bir Bitcoin Stratejisi ETF’sini başlattı. Yayınlandığı tarihte, fonun hisseleri Nasdaq’ta 14,93 dolardan işlem görüyordu ve 22 Ekim’de açıldığından bu yana %40’tan fazla değer kaybetti.

2021’de SEC, BTC türevleriyle bağlantılı yatırım araçlarını ilk kez onayladı, ancak ABD’deki herhangi bir Bitcoin spot borsa yatırım fonuna yeşil ışık yakmadı. Valkyrie Bitcoin Miners ETF, varlık yöneticisi VanEck tarafından Aralık 2021’de önerilen ve toplam varlıklarının %80’ini kripto madenciliği şirketlerinin menkul kıymetlerine yatırmayı planlayan Digital Asset Mining ETF’ye benziyor. Bu ETF ise halen değerlendirmede ve 14 Şubat tarihine kadar SEC’in karar bildirmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok kripto ETF başvurusu hala değerlendirme aşamasındayken, Kanadalı düzenleyiciler Fidelity, Purpose Investments ve Evolve Fund Group’tan doğrudan kriptoya maruz kalan ETF’leri onayladı. Aralık ayında bir Temsilciler Meclisi komitesi oturumunda, eski Para Birimi Vekili Brian Brooks, ABD’nin kripto ETF’lerini onaylamada diğer ülkelerin “tartışmasız” arkasında olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar