X


Uzmanlardan ”Ölü Yatırım” Uyarısı: Bitcoin Bu Yıl Hangi Yöne Gidecek?

Devletler, yüksek enflasyon ile mücadele ederken, yatırımcılar kripto para birimlerinin enflasyona karşı koruma işlevini sorgulamaya başladı.
16:15
27 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Devletler, yüksek enflasyon ile mücadele ederken, yatırımcılar kripto para birimlerinin enflasyona karşı koruma işlevini sorgulamaya başladı.

Makroekonomik Belirsizlik: Bitcoin’in İşlevi!

Değerler düşmeye devam ettikçe, kripto para birimleri enflasyona karşı korunma olarak büyülü güçlerini kaybediyor. Bitcoin (BTC), teknoloji hisseleri ve sabit getirili menkul kıymetler gibi diğer yatırımlara kıyasla daha az çekici hale geldi. Bu da bu yılın geri kalanının kripto paralar için riskli geçebileceği anlamına geliyor.  Fed’in mevcut para politikası göz önüne alındığında düşüş devam edebilir. Uzmanlara göre, Bitcoin ve altcoin’lerin bu yıl yatıırmcılara verebilecekleri fazla bir şey yok. Kısacası, kripto paralar ”ölü yatırım” sınıfına girdi.
Ünlü Yatırım Bankasından Dünyada Bir İlk! Bitcoin Destekli Kredi Sunmaya Başladı
 Hisse senetleri ile yüksek korelasyonda olan Bitcoin, kurumsal amlamda da kan kayetmeye devam ediyor. CoinShares’in son raporuna göre, kurumsal para BTC’yi terk ediyor. Coinbase’in finans direktörü Alesia Haas bir konferansta şu açıklamayı yapmıştı:
 İnanılmaz makro ekonomik belirsizlik var. Enflasyon, tehlikleri boyutlara ulaştı. Yatırımcılar böylesi bir ortamda riskten kaçmayı tercih ediyor. Makro koşullar nedeniyle sermayenin kripto paralardan uzaklaştığını görüyoruz.

Yatırımcı Neden Bitcoin’den Kaçıyor?

Bu yıl kripto paralar, çoğu varlık sınıfından ciddi şekilde düşük performans gösterdi. 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin %38 düşüşerken, Nasdaq %28 değer kaybetti. Ethereum ise %48 düşerek daha da büyük bir darbe aldı. Nasdaq’taki derin düşüş, kripto paralar için ek bir zorluk getiriyor. En iyi teknoloji hisselerinden bazılarını büyük bir indirimle alabilen yatırımcılar, paralarını kripto paralar gibi tamamen spekülatif varlıklara harcamaya daha az eğilimli hale geldi. Elazar Advisors’tan Analist Chaim Siegel, bu ayki bir notta müşterilere şunları söyledi:
Fed’in hamleleri şu anda kripto gibi getirisi olmayan ve enflasyondan yararlanan varlıklara darbe vuruyor. Kripto yatırımcılarının Fed’i düşündüğünü sanmıyorum ama Fed para politikası artık büyük bir engel.
Uzmanlara göre, 100 doları ile Bitcoin ve Twilio’nun ( TWLO) hisse senetleri arasında kalan yatırımcı  bir seçim yapmak zorunda kalırsa, bilançosunda 5,2 milyar dolar nakit tutan ve  bulut iletişim teknolojisi alanında öncü bir şirket olan Twilo’yu seçecektir. Kripto paralar, kendisini enflasyona karşı bir koruma olarak kanıtlayamadığı gerçeğiyle daha az popüler hale geliyor. Bitcoin rekor enflasyon karşısında değerini korumuş olsaydı, her şey bambaşka olabilirdi. Dolar, bu yıl şimdiye kadar Euro karşısında %6 arttı. Sonuç olarak, bu veriler ve belirsizlik içinde kripto paralar bu yıl düşmeye devam edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar