X


Ünlü İsimden Sert Bitcoin Yorumu

Topluluğun tartışmalı isimlerinden Craig Wright Bitcoin hakkındaki görüşlerini ifade etti.
10:00
6 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının öncüsü Bitcoin (BTC) şimdiye dek birçok defa sert eleştirilerin hedefinde yer aldı. Geleneksel finans dünyasının ünlü isimleri lider kripto parayı “dolandırıcılık” gibi ağır ithamlarla pek çok defa yargıladı. Bitcoin şimdi de topluluğun tartışmalı ismi Craig Wright tarafından eleştiriliyor.

Craig Wright geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir gönderide Bitcoin’in sahip olduğu değer hakkında konuştu. BTC’nin değerinin iş gücünden geldiği iddiasının bir yanılgı olduğunu ileri süren Wright bu iddianın Bitcoin’i meşrulaştırmak için kullanıldığını belirtiliyor. Wright’a göre birçok kullanıcı yalnızca blok üretilirken kullanılan enerji sayesinde Bitcoin’in değere sahip olduğunu düşünüyor. Ancak ünlü isme göre bu düşünce ziyadesiyle yanlış.

Craig Wright konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Bir şeyin yaratılması o şeye değer kazandırmaz, herhangi bir şeye duyulan talep o şeyi değerli kılar.”

Bitcoin’in sahip olduğu değer ve kripto paralar hakkındaki görüşlerini aktarmaya devam eden Wright düzenleme konusuna da değiniyor. Craig’e göre düzenlemeler işletmeleri daha sermaye merkezli hale getirdiği için piyasalarda çeşitli engellerin çıkmasına neden olabilir. Sonuç olarak da büyük şirketler küçük çaplı girişimcileri piyasadan çıkmaya zorlar. Bu da yeniliklerin piyasadan uzaklaşması sonucunu doğurabilir.

Bitcoin’in sahip olduğu değeri eleştirmeye devam eden ünlü bilişimci birtakım örneklerle durumu özetlemeye çalışıyor. Şirket CEO’larının 14. yüzyıl yöntemleriyle şarap imal etmek için işe alınmasını Bitcoin’in mevcut sistemine benzeten Wright değersiz bir sistem için büyük miktarda para harcandığına işaret ediyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar