Türkiye’de Milyonluk Kripto Vurgunu! Bugün Yakayı Ele Verdiler, Dikkatli Olun!

Kripto paralarınız güvende mi? Yakında bu haberleri daha fazla duyabiliriz!
21:17
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar artık hayatımızın çok daha fazla içinde ve suçlular tarafından da sıklıkla kullanılıyorlar. Ponzi teşkilatlanmaları, dolandırıcılar ve hatta çeteler bile kripto paraları hızla benimsiyor. Sağladığı avantajlar sayesinde suçluların işi fazlasıyla kolaylaşıyor. Peki yatırımlarımızı nasıl koruyacağız?

Milyonluk Kripto Para Vurgunu

Alanya’da çökertilen “Çeçen çetesi” milyonluk kripto para vurgunu yaptı. Antalya’nın Alanya ilçesinde 2 kişiyi gasp eden çete tam 10 Bitcoin (BTC) ve 150.000 dolar topladı. Çeçen Cumhuriyeti uyruklu 6 çete üyesinin yakalandığını duyuran emniyet güçleri Tepe Mahallesi’ndeki bir villaya baskın yaptı. Çetenin toplam 12 kişi olduğunu tespit eden emniyet güçleri yaptıkları baskında bir adet çalıntı lüks araca da el koydu.

Henüz çalınan Bitcoin’lerin akıbetiyle alakalı bir açıklama yapılmamış olsa da neticeyi tahmin etmek güç değil. Kripto paralar son derece kolay saklanır ve hareket ettirilmesi basittir. Diğer çete üyelerinin çoktan Bitcoin’ler ile yurt dışına çıkmış olma ihtimali bulunuyor. İki yabancı uyrukludan gasp edilen 650.000 doların yaklaşık 500.000 dolarlık kısmını Bitcoin’ler oluşturuyor. Güncel kura göre çetenin gasp ettiği toplam rakam 10 milyon TL’nin de üzerinde.

Kripto Yatırımlarımı Nasıl Koruyacağım?

Öncelikle kripto gasplarına alışmamız gerekiyor. Ülkemizde bu konuda çok fazla habere şahit olmadık ancak ekosistemin büyümesiyle birlikte artan kripto zenginleri, çetelerin potansiyel hedefi haline geliyor. Eğer yüklü miktarda kripto para yatırımınız varsa en sağlıklı olan bunu yanınızda taşımamanızdır. Nasıl ki sokakta milyonlarca lirayla akşama kadar gezmiyorsanız aynı mantığı kripto paralar için de oturtmalısınız.

Uzun vadeli yatırımlarınızı soğuk cüzdana atarak kiralık kasalarda güvenle saklayabilirsiniz. Evinize giren hırsız telefonunuzu veya bilgisayarınızı çaldığında tüm varlıklarınızı kaybetme riskiniz bulunuyor. Ancak soğuk cüzdanlar bu konuda çok daha ciddi güvenlik avantajı sağlıyor.

Diğer önemli bir detay ise yakın çevrenize yatırım boyutunuzla ilgili bilgi vermemektir. Yukarıda bahsi geçen çetenin soyacakları kripto zenginlerini rüyalarında görmediği aşikar, eğer çevrenizdeki herkes sizin yüklü miktarda kripto yatırımınız olduğunu biliyorsa büyük bir tehlikeyle karşı karşıyasınız demektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar