Tezos’un Hızlı Yükselişi, Bitcoin ve Ethereum İçin Tehdit Mi?

Özet

  • Tezos, elde ettiği büyüme ile en büyük 2 kripto paraya rakip olabilir mi?
18:00
16 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) değeri blok ödülü yarılanması öncesinde hızlı bir yükseliş elde etse de yarılanma gerçekleştikten sonra yavaş ama acılı bir düşüş yaşamaya başladı. Bitcoin’in düşüşü ile beraber toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum‘un fiyatı da erimeye başladı.

Tezos Büyümeyi Sürdürüyor

Bitcoin’in 12 Mart tarihinden sonra elde ettiği yükseliş yine de diğer birçok kripto para biriminin yükselişini geride bırakmasını sağladı. Buna rağmen Tezos‘un (XTZ) yükselişi ve performansı, Bitcoin’i ve Ethereum’u geride bıraktı ve yatırımcıların kafasında soru işaretleri yarattı.

Tezos kurucu ortağı Arthur Breitman yeni katıldığı bir yayında söz konusu kripto para biriminin performansını ve Tezos topluluğunun gidişatını yorumladı. Breitman’a göre Tezos ilerleyen tarihlerde kesinlikle Bitcoin ve Ethereum’a rakip olabilir. Aslında XTZ’nin şimdiden ETH’ye rakip olduğu düşünülüyor ve Ethereum’un ünlü ETH 2.0 geliştirmesi öncesi bu rekabet yorumları artarak devam edebilir.

Ethereum’un uzun bir süredir Proof-of-Stake protokolüne geçmek için hazırlık yaptığını belirten Breitman, bu gerçekleşse bile XTZ’nin ETH’den çok önde olabileceğine değindi. Staking konusunda Tezos’un gerçekten de şu sıralar liderliğe oynadığı görülüyor. Buna rağmen Tezos’un Bitcoin’e rakip olması şu an için gerçekçi gözükmüyor.

Tezos 2019 yılının başından beri elde ettiği yükseliş ile kesinlikle adından söz ettirmeyi başardı ve gelecek yıllarda da bunu başarmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI