Terra Coin Nedir?

Terra, herkes için daha iyi çalışan yeni bir finansal altyapı oluşturmayı hedefliyor.
14:34
28 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Terra, herkes için daha iyi çalışan yeni bir finansal altyapı oluşturmayı hedefliyor. Ağ, her biri büyük geleneksel para birimlerine sabitlenmiş, tümü Terra’nın yerel token’ı Luna tarafından algoritmik olarak dengelenen bir stablecoin ailesi tarafından destekleniyor. Terra’nın misyonu, açık finansal altyapı oluşturarak paranın özgürleşmesini sağlamak.

LUNA Coin Nedir?

Luna, Terra stablecoin ailesinin istikrarını, faydasını ve değerini elde ettiği yerel varlık olarak hem tüm Terra ekonomisi için teminat hem de PoS ağını güvence altına alan bir stake token olarak hizmet veriyor. Luna normal bir kripto varlık olarak yatırım aracı olarak kullanılabiliyor ve borsalarda işlem görebiliyor. Buna ek olarak ağdaki işlem ücretlerinden elde edilen ödülleri biriktirmek için staking işlemlerinde de kullanılabiliyor. Bunlara ek olarak Luna coin, ağda söz sahibi olmak ve oy vermek için de kullanılabiliyor.

Öte yandan Terra platformu, geleneksel ödeme sistemlerini tek bir Blockchain ile daha kullanışlı hale getirmeyi hedefliyor. Terra platformu sayesinde kullanıcılar, daha düşük işlem ücretlerinden, anında ödeme kolaylığından ve çeşitli indirimlerden faydalanabiliyor.

Bunların yanında platformun stablecoin ağı, Terra’nın Delegated Proof-of-Stake Blockchain’ine güç veren stake token’ı Luna tarafından destekleniyor.

Ayrıca Luna Terra coin platformunun anında ödeme amacına hizmet edecek bir uygulaması da bulunuyor. Terra Blockchain’inde yeniden tasarlanan bir ödeme sistemi olan CHAI, hem işletmelere hem de tüketicilere düşük ücretler ve büyük avantajlar sunuyor.

Bunlara ek olarak Terra stablecoin ailesi, daralan ve genişleyen para arzı ile tutarlı madencilik ödülleri sayesinde istikrar sağlıyor. Örneğin; sistem, bir Terra para biriminin fiyatının kurdan saptığını tespit ederse, fiyatı normalleştirmek için baskı uyguluyor. Şu anda, Luna Terra stablecoin ailesinde şu para birimleri bulunuyor: KRT (Kore Won’una sabitlenmiş Terra stablecoin), UST (ABD Dolarına sabitlenmiş Terra stablecoin), MNT (Moğol Togrog’a sabitlenmiş Terra stablecoin ), SDR (IMF SDR’ye sabitlenmiş Terra stablecoin ). Platformun açıklamalarına göre gelecekte çok daha fazla stablecoin biriminin platforma eklenmesi planlanıyor.

Terra Coin Yorumları

Terra coin grafikleri incelendiğinde volatil bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Dolayısıyla yatırımcılar riskli de olsa zaman zaman getirdiği kazançlar dolayısıyla ile Luna coin’i tercih ediyor gibi görünüyor.

Bunların yanında özellikle Luna coin Binance listelenmesinin ardından gözle görülür bir artış ivmesine girdi ve yazının yayına hazırlandığı an itibariyle de 24 saat içinde yaklaşık olarak %8’lik artış gösterdiği ifade edilebilir. Dolayısıyla yatırımcıların Terra coin’e ilgisinin olduğu ifade edilebilir.

LUNA Coin Satın Al

Luna coin satın almak isteyenler için bazı verileri paylaşmakta fayda var.

CoinMarketCap verilerine göre, 209.874.519 USD ile piyasa hacmi bakımından 68. sırada yer alan Terra coin, yazının yayına hazırlandığı sırada 0,5443 dolardan işlem görüyor. Bunun yanında dolaşımda 385.553.756 LUNA bulunurken toplam arzın 997.204.772 LUNA olduğu görülüyor.

Öte yandan tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen 13 Mart 2020’de Luna coin de 0,1198 dolar ile dip seviyeyi gördü. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ise Terra coin’de 26 Temmuz 2019’da görüldü ve o dönemde token 1.83 dolara ulaştı.

Terra Coin Nasıl Satın Alınır?

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı, güvenilir ve kolay bir şekilde Luna coin satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar