Terra CEO’su Do Kwon’un Tespit Edilen Bitcoin’leri (BTC) için Dikkat Çeken Açıklama!

Gündeme bomba gibi düşen Terra kurucusu ve CEO'su Do Kwon hakkındaki Bitcoin (BTC) iddiası için Luna Foundation Guard'dana açıklama yapıldı.
09:03
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Interpol, haftanın ilk gününde Güney Koreli savcıların talebi üzerine Terra‘nın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon için Kırmızı Bülten çıkarmıştı. Dikkat çekici bir şekilde, Güney Koreli savcılar 27 Eylül’de Kwon ile bağlantılı BTC’lerin izini bulduklarını ve Terra’nın kurucu ortağına bağlı 67 milyon dolar değerindeki Bitcoin’in dondurulmasını talep etmeleri gündeme bomba gibi düştü.

Yeni Bir Bitcoin Adresi Oluşturuldu

Güney Koreli savcıların şok eden talebinin ortaya çıkmasının ardından Do Kwon‘la bağlantılı bir Bitcoin rezervi olan Luna Foundation Guard (LFG), 22 Mayıs’tan bu yana herhangi bir fon transferi yapmadığını belirterek bu yöndeki iddialara karşı çıktı. LFG, konuyla ilgili olarak resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “LFG rezervinin BTC adresi: bc1q9d4ywgfnd8h43da5tpcxcn6ajv590cg6d3tg6axemvljvt2k76zs50tv4q. LFG, Mayıs ayından beri tuttuğu varlıklar için yeni bir adres oluşturmadı, BTC veya herhangi bir token’ın transferini yapmadı.” ifadelerini kullandı.

Güney Koreli savcılara göre, yaklaşık 67 milyon dolar değerindeki 3 bin 313 Bitcoin Kwon’un Luna Foundation Guard‘a bağlı adreslerden kripto para borsaları KuCoin ve OKX’e transfer edildi. Borsalar henüz iddiaya ilişkin olarak açıklama yapmış değil ancak kripto analiz şirketi CryptoQuant, 15 Eylül’de LFG’ye ait olduğuna inandığı yeni bir adres oluşturulduğunu ve oluşturulan adres aracılığıyla 3 bin 313 BTC’nin KuCoin ve OKX‘e aktarıldığının tespit edildiğini bildirdi. Bloomberg’e e-postayla gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

CryptoQuant, işlem modellerine, fon akışına ve halka açık olmayan önemli bilgilere dayalı olarak LFG’nin sahip olduğu yeni Bitcoin adreslerini belirledi.

Do Kwon’dan Açıklama

Interpol, Terra’nın kurucu ortağını aramakla meşgulken Kwon’un sakinliğini koruduğu ve Twitter mesajlarına yanıt verdiği görülüyor. Terra’nın kurucu ortağı, 27 Eylül’de Twitter hesabından saklanmak için herhangi bir çaba sarf etmediğini söylerken, “Yürüyüşlere ve alışveriş merkezlerine gidiyorum” eklemesini yapmıştı. LFG’nin ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Kwon, “Tüm bu haberlerle ilgili muhtemelen en şaşırtıcı olan şey, yayılan yanlış bilgi. İddia edildiği gibi bir “nakit” yok, en azından geçen yıl KuCoin veya OKX’i kullanmadım ve TerraForm Labs, LFG veya başka herhangi bir varlık fonu dondurulmadı.” ifadelerini kullandı.

Terra ekosisteminin bu yılın başında gerçekleşen çöküşü, yatırımcıların fonlarında 60 milyar dolardan fazla kayba neden oldu. O zamandan beri, dünyanın dört bir yanındaki ve özellikle Güney Kore‘deki düzenleyiciler Kwon’un hareketlerini yakından takip ediyor. Bu ayın başında Kwon’un Singapur’da olduğu bildirildi ancak Singapur polisi Terra kurucusunun artık şehirde olmadığını doğruladı. Kwon, soruşturma kurumlarıyla işbirliği sözü vermiş olsa da, şu anda nerede olduğu bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar