X


Stellar Yorum: 1 Günde %70 Artan XLM Artık İlk 10’da!

XLM piyasa hacmi bakımından 9. sıraya yükseldi.
17:16
6 Ocak 2021

Ukrayna’nın hamlesinin ardından büyük bir yükseliş trendi yakalayan Stellar sergilediği performans sayesinde Chainlink’i (LINK) yerinden ederek piyasa hacmi bakımından en büyük 10. kripto para konumuna yükseldi.

Ukrayna’nın Stellar Hamlesi

Ukrayna hükümeti, yaptığı bir açıklama ile merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak amacıyla Stellar ile ortaklığa vardığını duyurdu. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Development Foundation (SDF) ve Stellar Blockchain ağı arasında bir anlaşma imzalandı.

Yapılan açıklamalarda Stellar ortaklığının artık dijital para geliştirmenin temelini oluşturacağı ifade edildi. Öte yandan Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyako ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna’da dijital varlıkların geliştirilmesi için yasal ortamı yaratmaya çalışıyor. Stellar Development Foundation ile işbirliğimizin dijital varlık endüstrisinin gelişimine ve küresel finansal ekosisteme entegrasyonuna katkıda bulunacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Stellar Fiyatı Uçtu

Bu açıklamanın ardından yükselişe geçen Stellar (XLM) fiyatı hala yükselişini sürdürüyor ve adeta kendi boğa koşusunu sergiliyor. Son 24 saat içinde yaklaşık olarak yüzde 65 yükselen XLM, piyasa hacmi bakımından da büyük bir artış yaşadı.

Ukrayna’nın hamlesi ve ardından sergilediği fiyat artışı sayesinde piyasa hacmi bakımından en büyük 10. kripto para konumunu ele geçiren XLM’in Ripple’ı tahtından edip edemeyeceği ise büyük bir merak konusunu oluşturuyor.

Bunlara ek olarak Stellar’ın 4 Ocak 2018’de 0,9381 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü ve henüz rekor rakamın oldukça altında olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Stellar ve Ripple Rekabeti

Stellar, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb tarafından 2014 yılında başlatıldı ve bu sebeple Ripple’a rakip bir proje olarak görülüyor. Ancak şu ana karşı bu rekabette Ripple baskınlığını koruyordu. Son zamanlarda Ripple’ın yaşadığı olumsuzlukların ise bu durumu değiştirebileceği düşünülüyor. Stellar ve Ripple arasındaki farklara “Ripple ve Stellar’ın Farkı Nedir?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Stellar’ın da üst üste attığı başarılı adımlar takdir toplamaya devam ediyor. Ukrayna’dan önce Stellar, Alman bankası Bankhaus von der Heydt (BVDH) tarafından bir euro stablecoin çıkarma projesi olarak seçilmişti.

Şu anda Ripple’ın piyasa hacmi yaklaşık olarak 10 milyar dolar bandında. Bunun yanında Stellar’ın piyasa hacmi 6 milyar dolar seviyesinde. Şu an için her ne kadar XLM ve XRP arasında piyasa hacmi bakımında fark bulunsa da XLM’in XRP’yi yakalaması imkansız değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar