X


Ünlü Yatırımcı: “Bitcoin Fare Zehri Olabilir, Nakit de Bu Durumda Fare Oluyor”

Bill Miller, Buffet’ın fare zehiri yaklaşımına cevap verdi.
21:28
6 Ocak 2021

Bitcoin’in (BTC) son zamanlarda en iyi performans gösteren varlık olduğunu söylesek yanlış bir yorum yapmış olmayız. Ancak hala Bitcoin hakkında eleştiri yapanlar ya da negatif düşüncelerini değiştirmeyenler bulunuyor. Ancak bazı isimler bu negatif düşüncelere karşı oldukça yaratıcı yanıtlar veriyor.

“Bitcoin Fare Zehiri Olabilir Ama…”

2020’de büyük yatırım fonu ikinci yılda S&P 500’ü geride bırakan yatırımcı Bill Miller yaptığı açıklamalar ile Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda nakit paranın yerini alabileceğini ve enflasyon konusunda da başarılı olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan tecrübeli yatırımcı Warren Buffet geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’i “fare zehri” olarak nitelendirmişti. 4. çeyrek piyasa haber bülteninde yaptığı açıklamalarda ise Miller Bufftet’ın haklı olabileceğini dile getirdi. Ancak Miller duruma farklı bir bakış açısı sunarak, “Buffet Bitcoin’i fare zehri olarak adlandırırken haklı olabilir. Bitcoin fare zehri olabilir ama bu durumda nakit de fare oluyor.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Miller, kripto para biriminin bir enflasyon koruması olarak altına göre birçok avantajı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin Değer Deposu Olarak Görülüyor

Efsanevi yatırımcı Buffett, 2018’de Bitcoin’i “fare zehri karesi” olarak ve bir kumar aracı olarak nitelendirdi. Ancak MicroStrategy ve Square gibi halka açık birkaç şirket, 2020’nin ikinci yarısında nakit varlıklarını Bitcoin’de değerlendirmeyi tercih etti. Dolayısıyla büyük firmalar Bitcoin’i bir fare zehri olarak değil bir değer deposu olarak görüyor.

Öte yandan Bitcoin, geçtiğimiz üç ayda %160’ın üzerinde bir artış gösterdi ve Çarşamba günü erken saatlerde 35.000 doların üzerine çıktı. Kripto para biriminin piyasa değeri, Buffett’ın yönettiği Berkshire Hathaway’i de geçtiğimiz günlerde geride bıraktı.

“Enflasyon Hafife Alınıyor”

Bunlara ek olarak Miller’e göre, enflasyondan bağımsız olarak daha fazla şirket kripto para birimine yatırım yaparsa, Bitcoin otomatik olarak bir enflasyondan korunma aracı haline gelecek. Bunların yanında Miller, hala özellikle Amerika’da enflasyon riskinin hafife alındığını ifade ediyor.

Miler’ın yanı sıra kripto topluluğu da Bitcoin’in altından daha iyi bir enflasyon koruması olduğuna ve kripto para biriminin nihayetinde küresel rezerv para birimi olarak ABD dolarının yerini alabileceğine inanıyor. JPMorgan’daki analistler geçen ay, kripto para biriminin artan popülaritesinin uzun vadede altının fiyatını etkileyebileceğini ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar