Ripple ve Stellar’ın Farkı Nedir?

Özet

  • Ripple ve Stellar sıklıkla karşılaştırılır, peki iki kripto paranın ayrıldığı noktalar hangileri?
19:00
13 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İlk yayın tarihi: 1 Eylül 2018

Stellar (XLM) ve Ripple (XRP) birbiriyle çok karşılaştırılan iki yüksek piyasa değerli kripto para. İkisi de Jed McCaleb tarafından yaratıldığı için bazı benzerliklere sahipler.

Ripple vs. Stellar

İlk olarak iki coin’in de benzer işlevi bulunuyor. Altyapılarında ve işleyiş biçimlerinde benzerlik bulunsa da ayrıldıkları özellikler de bulunuyor.

Ripple 2012 yılında piyasaya sürüldü ve ilk andan itibaren global hedeflere sahipti. Öncelikli olarak XRP para transferleri alanına yoğunlaştı. Western Union ve Moneygram gibi itibari para birimleriyle gönderim işlemlerini gerçekleştiren şirketlere ve kullandıkları sisteme rakip oldu.

McCaleb Ripple yönetim kuruluyla anlaşmazlıklar yaşayınca Ripple’dan ayrıldı. Bu anlaşmazlıklardan bir tanesi Facebook üzerinden kripto para dağıtmaktı, MacCaleb bunu Stellar ile gerçekleştirdi ancak sonuç başarısızdı.

Stellar’ın genelde Ripple’ın hard fork’u olarak görülmesi yanlış bir görüş. Çünkü iki kripto para tamamen farklı kodu kullanıyor. Başlangıçta Stellar Ripple’ın hard fork’u olarak ortaya çıksa da çok zaman geçmeden Stellar yeni bir kod geliştirdi ve kendi kulvarını yarattı. Stellar Ripple’ın kodunu geliştirdiğini iddia ettiği için iki kripto para arasında ayrıca bir rekabet bulunuyor.

Ripple platformu bankalar, borsalar şirketleri ve ödeme platformlarını RippleNet ile birleştirmeyi hedefliyor. Şu anda şirketin portfolyosunda 100’ün üzerinde banka bulunuyor, Bank 0f America da bu bankalardan bir tanesi.

Stellar ödeme platformu olmasının yanı sıra Stellar Vakfı’nın fedakar hedefleri de bulunuyor. Vakfa göre token gelişmemiş ülkelerde bankalara ulaşımı olmayanlara yardım etmek amacıyla kullanılacak. Bu amaca yönelik Stellar Filipinler ve Avrupa arasında ödeme kanalı oluşturdu. Vakıf aynı zamanda bazı Afrika ülkelerinde de ilerleme kaydetmeye çalışıyor.

Ripple ve Stellar çalışma biçimleri bakımından da farklılık gösteriyor. Ripple’ın 200’e yakın çalışanı bulunurken Stellar 20-30 kişilik uzman ekibe sahip. Ripple reklamlamaya çok fazla bütçe ayırırken Stellar daha çok dışarıdan Stellar’a katkı sağlayan geliştiricileri desteklemek amacıyla bütçesini kullanıyor.

Çok kısa teknik konularda karşılaştırma yaparsak, Ripple daha önceden kazılmış olduğu için Stellar kadar merkezsiz bir yapıya sahip değil. Ripple şirketi zaman zaman elindeki XRP’yi piyasaya sürüyor ve dolaşımdaki XRP miktarını artırabiliyor. Ripple şirketinin XRP hesaplar üzerinde müdahale yetkisi bulunuyor, örneğin geçmişte McCaleb in XRP hesabı dondurulmuştu. İki kripto para farklı protokolleri kullanıyor Ripple Proof of Correctness, Stellar Proof of Safety. Kripto paraların kullandıkları hash ve boyutlar da farklı. Bunların dışında detaylı incelendiğinde birçok teknik farklılık bulunuyor. Ripple bankalar ve kurumları hedef alırken Stellar dengeli olmaya ve bankasız kalmış kişilere ulaşmayı amaçlıyor.

Ripple Nasıl Alınır? Stellar Nasıl Alınır?

Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI