Spot Bitcoin ETF İçin Tarihi Açıkladı! 640.000 BTC Yöneten İsim Konuştu!

Kripto para kralı için hukuki mücadele devam ediyor. SEC eğer suçlu çıkarsa bu tarihten sonra Spot Bitcoin ETF onayı gelebilir.
12:00
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto dünyası henüz geleneksek finans devlerini tam anlamıyla içine çekebilmiş değil. Ancak kriptonun da devleri var. Yarım milyondan fazla (640.000) Bitcoin varlığını yöneten ve ihraç ettiği Trust ile nitelikli yatırımcılara sunan Grayscale bunların başında geliyor. FTX çöküşünün ardından ciddi kan kaybı yaşasa da Genesis’in grup şirketlerini etkilemeyecek şekilde iflasını açıklayıp anlaşma aşamasına geldiği açıklamaları GBTC yatırımcılarını rahatlattı.

Spot Bitcoin ETF Tarihi

Grayscale Investments’ın CEO’su Michael Sonnenshein, yakın tarihli bir podcast yayınında yılın sonuna kadar SEC’in ETF reddine karşı hukuki bir zafer elde etmeyi umuyor. Sonnenshein, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale yatırımcılarını korumayı ve onlara gerçek varlık değerini iade etmeyi neden “istemediğini” anlamadığını da söyledi.

Sonnenshein, 25 Şubat’ta Peter McCormack tarafından sunulan popüler bir podcast olan What Bitcoin Did ile yaptığı röportajda, SEC’in Haziran 2022’de Grayscale Bitcoin Trust’ün (GBTC) onaylı bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) olmasını reddederek “idari prosedür yasasını ihlal ettiğini” açıkladı. Vadeli Bitcoin ETF onayını veren SEC önceki boğa sezonunun ikinci Bitcoin ATH yolculuğunu başlatmıştı.

Spot Bitcoin ETF

Kurumsal ve nitelikli yatırımcıların çok daha kolay, güvenli biçimde Bitcoin yatırımı yapmasının yolu Spot Bitcoin ETF onayının gelmesinden geçiyor. Eğer bu olursa başka ETF onaylarıyla birlikte dev fon şirketleri ETF ihracı için devasa Bitcoin rezervleri oluşturmak zorunda kalacak. Bu yoğun talep ilk aşamada Bitcoin ve altcoinlerin yükselişini tetikleyecek. Ardından daha fazla kurumsal ve üst düzey bireysel yatırımcı benimsemesiyle fiyat artmaya devam edecek. Üstelik emeklilik fonları dahil birçok fon sepetine güvenli bir şekilde Bitcoin ETF’i ekleyebiliyor olacak. Her sepette yüksek riskli varlıklara ayrılan %1-5’lik bir bölüm vardır ve bu yüz milyarlarca dolarlık potansiyel talep anlamına gelir.

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein hali hazırda SEC’in yanlış bir tutum sergilediğini düşünüyor. İdari prosedür yasasının düzenleyicinin “iltimas” göstermemesini ya da “keyfi” davranmamasını sağladığını belirten Sonnenshein, Bitcoin Vadeli ETF’yi onaylarken “GBTC’nin dönüşümünü” reddederek SEC’in “keyfi” davrandığını sözlerine ekledi.

Sonnenshein, spot Bitcoin ETF‘si olarak onaylandıktan sonra fonun net varlık değerine “geri döneceği” için bir gecede yatırımcıların cebine hemen geri dönecek “birkaç milyar dolar” sermaye olduğunu belirtti. Sonnenshein, bunun GBTC’nin şu anda net varlık değerine (NAV) göre indirimli işlem görmesinden kaynaklandığını, ancak bir ETF’ye dönüştürülmesi durumunda “artık” bir indirim veya prim olmayacağını da açıkladı.

Sonnenshein SEC’e itiraz başvurusunun reddedilmesi halinde Grayscale’in davayı ABD Yüksek Mahkemesi’nde temyize götürebileceğini belirtti. SEC bundan önceki Spot ETF başvurularını da dolandırıcılık ve manipülasyon konusunda yeterinde koruman sağlanamamasını gerekçe göstererek reddetmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar