X


Son Dakika: Spot Terra (LUNA) İşlemleri Durduruldu! Borsalardan Açıklamalar!

Borsalar LUNA için harekete geçti. Yatırımcıları bekleyen büyük tehlike ne?
19:04
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance borsası vadeli LUNA işlemlerini askıya alacağını zaten duyurmuştu. Dakikalar önce spot için başka bir gelişme yaşandı. Terra UST krizinin piyasayı sürüklediği kriz altcoinlerin ciddi kayıplar yaşamasına sebep oldu. Bununla birlikte hızla artan LUNA arzı fiyatın aynı hızda düşmesine sebep oluyor.

Spot LUNA İşlemleri Durduruldu!

En büyük kripto para borsalarından olan Cryptocom, LUNA spot işlemlerini durdurdu. Ayrıca para yatırma ve çekme işlemleri askıya alındı. Haberi Watcher Guru içeriden kaynaklara doğrulattı. Özellikle vadeli işlemlerin bir süreliğine dondurulması kripto para piyasalarında bir miktar rahatlamaya sebep olabilir. Marjin işlemlerde açılan short pozisyonlar piyasa yapıcıları tetiklediği için spot tarafta fiyatın daha da düşmesine sebep oluyordu. Yaklaşık 1 ay önce 140 dolardan alıcı bulan LUNA 1 cent’in de altına düştü.

Cryptocom, LUNA işlemlerinin ne zaman aktifleştirileceğiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı. Kripto para yatırımcıları fiyatı ciddi miktarda düşmüş olan LUNA’ya özellikle 2 dolar seviyelerinde önemli ölçüde giriş yaptı. Bugün yaşanan düşüşle birlikte alınan tokenler %99,99 oranında değerini kaybetti. Yatırımcıların daha fazla düşüş riskini göz ardı etmemesi gerekiyor. Bu uyarıyı, LUNA 15 doların üzeriyken de yapmıştık ve halen yapıyoruz.

Altcoinler Yükselir Mi?

Eğer kripto para piyasalarına geçtiğimiz yıl veya daha yeni giriş yaptıysanız böylesi büyük bir çöküş yaşamadığınız için afallamanız gayet normal. Benzer bir düşüş dönemini 2018 ve 2020 yılında yaşadık. Gerçekten can sıkıcı günlerdi ve geç de olsa o günler bitti. Bugün, geçmişte hedeflenen 20.000 dolar zirvesinin üzerine fiyatlanan bir Bitcoin var. BTC üçüncü kez 200 Bollinger’i alt bandına dokundu. Geçmişte Bitcoin bu bölgenin altında 1-2 günden fazla hareket etmedi. Yani birçok veri artık bize dip seviyelerin yavaş yavaş oluştuğunu gösteriyor.

Bundan önce olduğu gibi piyasaların yeniden bir toparlanma sürecine girmesi ve yatırımcıların FOMO’ya kapılarak sürekli alım yapmaya başlayacağı günler göreceğiz. Umarım bunu göreceğiz, çünkü geçmişte benzer senaryolar hep yaşandı. Ethereum DAO Hack veya Tether FUD’u nihayet üçüncü büyük korku dönemi de Terra UST ile yaşanıyor. Yatırımcıların yüksek volatiliteden zarar görmemek için marjin işlemlerden kaçınması faydasına olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar