X


Solana Tabanlı Altcoin Dakikalar İçinde Eridi: ”İkinci Terra Uyarısı”

Son zamanlarda devasa kazançları ile adından sık sık söz ettiren popüler altcoin, bugün kısa bir süre içinde sert bir düşüş yaşadı.
14:30
27 Mayıs 2022
Bu Altcoin, Akıllara Durgunluk Veren Fiyat Artışının Ardından Çöküşe Geçti
Okuma Süresi: 3 Dakika
Son zamanlarda devasa kazançları ile adından sık sık söz ettiren popüler altcoin, bugün kısa bir süre içinde sert bir düşüş yaşadı.

Çin Etkisi: STEPN (GMT) Sert Çakıldı

Solana (SOL) tabanlı altcoin STEPN (GMT), son zamanlardaki fiyat artışı sonucu piyasa değerine göre en büyük 45. kripto para olmayı başarmıştı. STEPN , oyuncuların token kazanmak için bir NFT Sneaker ile açık havada yürüyebileceği, koşabileceği ve Solana tarafından desteklenen ilk move2earn mobil NFT oyunu olarak tanımlanabilir. Bu başarıdaki en büyük faktörlerden biri, Coinbase ve OpenSea pazar yeri entegrasyonu oldu. Coinmarketcap verilerine göre, altcoin STEPN, son üç ayda %  3.000’in üzerinde artış kaydetti ve bu yıl en iyi performans gösteren kripto paralar arasında yer aldı. GMT, Çin pazarından çekilme kararını duyurmasının ardından ise bugün dakikalar içinde %37 düştü. Altcoin, son 24 saat içinde %20 düşüşle 0,94 dolardan işlem görüyor.
Yaşanan düşüş, GMT’yi iki ayın en düşük seviyesine itti ve son aylarda elde edilen kazanımlarının çoğunu sildi. GMT’nin Nisan ayındaki rallisi, popülaritesini artırdı ve altcoin’i ilk 50 kripto para birimi arasına yerleştirdi. Ancak, ülkenin büyük bir potansiyel kullanıcı tabanına sahip olduğu göz önüne alındığında, programın Çin’den çekilmesi büyük bir etki yarattı. STEPN’in diğer tokeni GST, son 24 saat içinde %24 düşüşle 1.55 dolara düştü. Sert düşüş, aynı zamanda GMT vadeli işlemlerinde toplu tasfiyelere neden oldu ve son 24 saatte 23 milyon dolarlık rekor bir tasfiye gerçekleşti.

 GMT’ye ”Ponzi Şeması” Suçlaması

STEPN, 15 Temmuz’dan itibaren Çin’dek kullanıcılara GPS hizmetleri sağlamayı durduracağını söyledi. Bu karar, ülkede yaşanan yasal düzenlemeler neticesinde alındı. GPS’in, kullanıcıları yürüdükleri için ödüllendiren uygulamanın ayrılmaz bir parçası olduğu göz önüne alındığında, projenin Çin’den çekilmesi düşüşü tetikledi. Bu önemli karar, muhtemelen Çin hükümetinin kripto para birimlerine karşı uyguladığı yasakları ile alakalı. STEPN’in insanları uygulamayı kullandıkları için kriptoyla ödüllendirdiği göz önüne alındığında, muhtemelen Çinli yetkililer harekete geçti.
Çin, 2021’de kripto para birimlerini yasakladı ve son zamanlarda ticaretleri için ağır para cezaları ve hapis cezası uyguluyor. STEPN, büyük ölçüde NFT kullandığı için bazı düzenleyici incelemelerden kaçınmış olabilir. Ama durum artık öyle görünmüyor. Başarısının yanı sıra STEPN, gelecekte uygulanabilirliği olmayan potansiyel bir ponzi şeması olduğu için eleştiriler aldı. Eleştiri, uygulamanın ödüllerini koruyabilmesi için sürekli olarak yeni kullanıcıları çekmesi gerektiği gerçeğine yönelikti. Terra çöküşünü doğru bir şekilde tahmin eden analist ”AlgodTrading” STEPN’in sonunda Terra ile benzer bir kaderi paylaşacağı konusunda  yatırımcıları uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar