Reklam

Solana Piyasaya Meydan Okuyor!

Son günlerde piyasadaki düşüşe rağmen değerini büyük ölçüde korumayı başaran Solana (SOL), piyasa değeri bakımından XRP'yi geçerek 6. en değerli kripto varlık olmayı başardı. Solana'nın ilerleyen zamanlarda Ethereum'u da geride bırakabileceğini düşünen analislter ve yatırımcılar da var.
11:30
11 Eylül 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana (SOL) zirveye giden yolculuğunda hız kesmiyor. SOL piyasada parlıyor, önemli kazanımlar elde ediyor ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini (ATH)  kırıyor. Yükseliş dalgası SOL’u CoinMarketCap’te 6. sıraya kadar taşıyarak, piyasa değerine göre altıncı en değerli kripto varlık haline getirdi.

Birçoğunun “Ethereum rakibi” dediği SOL, piyasadaki zayıf rakipleri ortadan kaldırıyor gibi görünüyor. Bu kez XRP, piyasa değeri 50 milyar doları aşan Solana’ya CoinMarketCap’te 6.sırayı bırakmak zorunda kaldı. Öte yandan XRP, bu piyasa değerinin sadece birkaç milyar gerisinde kalıyor.

SOL, Düşüş Trendine Meydan Okudu!

SOL’de ciddi derecede fiyat artışı görüldü. İlginç bir şekilde SOL, daha önce ADA’nın yaptığı benzer bir hareket yaptı. Cardano (ADA)  piyasanın düştüğü Mayıs ayında, Bitcoin ve diğer altcoinler %20’ye varan değer kayıpları yaşarken, ADA holderları tüm bu süreçte düşüş trendine meydan okuyup ADA’nın değerini korumayı başarmıştı. SOL’un da bu hafta benzer bir hareket yaptığı görüldü. Bitcoin ile beraber birçok altcoinde fiyat düşüşü yaşanırken, SOL değerini büyük ölçüde korudu.

Analitler 250 Doları İşaret Ediyor!

Fiyat hareketi, analistlerin tahmini doğrultusunda hareket ederek 200 dolar seviyesine ulaştı. SOL, %30’dan fazla yükselerek piyasada en çok kazanç sağlayan kripto para birimlerinin başında gelmeyi başardı. Analistler, Solana için bir sonraki fiyat hedefi olarak 250 doları işaret ediyor. Ancak yazının yazıldığı an itibariyle SOL, 176 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Solana, Ethereum’u Tahtından Etmeye Mi Geliyor?

Piyasa aktörleri, SOL’un Ethereum’u devirme olaslığı hakkında fikir alışverişinde bulunuyorlar. Ethereum’un piyasa değeri Solana’dan önemli ölçüde yüksek olsa da, analistler yine de bu ihtimalin göz önünde blundurulması gerektiğini söylüyor. Bazı analistler ve yatırımcılar, SOL holderlarının Ethereum’u devirmesi halinde, Ethereum’un Bitcoin’i devirebilme olasılığının ciddi derecede düşeceğini iddia ediyor.

Bu iddia kripto para ekosistemi tarafından çok ilgi gördü ve kripto para traderı CryptoDog, Bitcoin’in kendi liginde tek olduğunu fakat Ethereum’un ise piyasada benzer fonksiyonda birçok altcoin ile mücadele ettiğini ifade eden bir paylaşım yaptı.

Ancak başka bir popüler yatırımcı, ihtimalleri göz ardı etmese de SOL’un piyasa değeri bakımından Ethereum’u geçebileciğini düşünmüyor. Popüler yatırımcı, geçmişte XRP’nin Ethereum’u iki kez geçtiğini ve sonrasında Ethereum‘un tekrar yerini aldığını, geçen sene BNB’nin de Ethereum’u geçeceği söylentileri olduğunu fakat Ethereum’un yerini koruduğunu söyledi. Bu ihtimalin her zaman olabileceğini belirten popüler yatırımcı, yine de Ethereum’un Solana’dan daha dağıtık bir ağa sahip olduğunu ve Ethereum’un bu bakımdan diğer benzer projelerden ayrıldığını dile getirdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar