Sokak Sanatçısı Eserleri İle 1,20 Bitcoin Kazandı!

Pascal Boyart, duvar resimleri ile 12.500 dolar değerinde Bitcoin (BTC) kazandı.
15:00
17 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fransız sanatçı Pascal Boyart, Paris sokaklarında resmettiği duvar resimleri ile 1,20 Bitcoin‘in (BTC) üzerinde para topladı. Boyart diğer sokak sanatçılarından farklı bir yaklaşım belirleyerek çizdiği eserlerin altına bir Bitcoin QR kodu koydu ve isteyen kişilerin sanatını takdir edebilmesi için Bitcoin cüzdanına bağış yapabilmesinin önünü açtı.

Bitcoin Sanatta Yeni Bir Akım Oluşturuyor

Boyart’ın Reddit platformunda yaptığı açıklamaya göre 2 yıl içerisinde bu şekilde elde ettiği gelir ise 12.500 doları aştı.


Boyart aslında daha önce de çizdiği eserler ile gündeme gelmişti. Sokak sanatçısı genellikle merkez bankaları hakkındaki şüpheyi ve onlara olan güvensizliği duvarlara işlemenin yanı sıra, özgürlük temalı eserlerle de insanların karşısına çıkabilmekte. Boyart yaptığı açıklamada büyük çaplı devrimsel sanat eserleri yapan Eugene Delacroix’den etkilendiğini vurguladı.

 Boyart’ın elde ettiği gelir aslında başka bir meslektaşına göre oldukça düşük kalsa da, kullandığı QR kodu yöntemi nispeten daha orijinal duruyor.

İngiliz bir sanatçı geçtiğimiz hafta toplam 19 tablodan oluşan koleksiyonunu ismi verilmeyen bir iş adamına tamı tamına 490 Bitcoin karşılığında satmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar