reklamı kapat

Singapur Komşularıyla Finansal Etkileşimini Arttırmak İçin Blockchain Projeleri Geliştirecek

10 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Singapur Hükümeti Güney Doğu Asya ülkeleriyle finansal etkileşimini arttırmak amacıyla Blockchain teknolojileri geliştirmeyi amaçlıyor.

Cuma günü komşu ülkelerden mevkidaşlarıyla bir araya gelen Singapur Ekonomi Bakanı Heng Swee Keat bölgedeki mali şartları iyileştirmek için Blockchain projeleri geliştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Heng Swee Keat;

“Özellikle finansal teknolojiler alanındaki yenilikleri destekleyeceğiz. Örneğin dağıtık defter teknolojileri ucuz ve güvenli işlemler gerçekleştirmek için bize birçok fırsat sunuyor. Bu da ASEAN‘ın düşük bütçeli üyelerinin finansal kalkınmasını destekleyebilir” dedi.

Heng, konuşmasında Blockchain projeleri hakkında geniş ayrıntılara yer vermezken Singapur’un bu girişimi tam da Güney Doğu Asya Hükümetleri’nin Blockchain teknolojisini benimsemeye başladığı bir zamanda geldi.

Geçtiğimiz ay haberimizde belirttiğimiz üzere Singapur Hükümeti ülkede Blockchain projelerinin devlet tarafından destekleneceği Blockchain Challenge adlı bir yarışma başlatmıştı.

Bölgedeki diğer bir devlet Malezya ise komşularıyla finansal etkileşimi arttırabilmek amacıyla Blockchain teknolojilerine odaklanmaya başladı. Mart ayında gerçekleştirilen bir röportajda Malezya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, ülkedeki dokuz bankanın finansal işlemler için Blockchain teknolojisi uygulamaları geliştirilmesi amacıyla merkez bankasıyla çalışacaklarını açıkladı.

Yine benzer şekilde Tayland’ın Siam Commercial Bankası ise Ripple altyapısını kullanarak uluslararası ödemelerde kullanılmak üzere yeni bir blockchain uygulaması geliştiriyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.