X


Sıcak Gelişme: Terra Kurucusu Yargılanacak! Ağır Suçlamalar Var!

LUNA ve UST tokenin kurucusu olan Do Kwon hakkında ağır suçlamalar' Yargılanan sadece Kwon olmayacak, diğerleri de var.
19:00
20 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Stablecoin UST ve LUNA’nın kurucusu Do Kwon, bu ayın başlarında dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların milyarlarca dolar kayıp yaşamasına sebep oldu. En büyük kripto para birimi 27.000 doların altına düştü ve Terra ekosistemindeki yatırımcılar neredeyse tüm yatırımlarını kaybetti. Yetkililer harekete geçti.

Terra Kurucusu Yargılanacak

Seul Güney Bölge Savcılığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Do Kwon liderliğindeki Terra’nın arkasındaki organizasyon olan Terraform Labs hakkında bir soruşturma başlattığını ve davayı özel bir mali suç olan Mali ve Menkul Kıymetler Suç Ortak Soruşturma Ekibine devrettiğini söyledi. Yerel basına göre, birim yakın zamanda yeni atanan adalet bakanı Dong-hoon Han tarafından geri getirildi.

Duyuru, 1,4 milyar Won (yaklaşık 1,1 milyon dolar) toplam zarara sahip Kore merkezli beş kripto yatırımcısının Kwon ve Terraform kurucu ortağı Daniel Shin aleyhinde dolandırıcılık ve diğer finansal düzenleme ihlalleri suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmasından bir gün sonra geldi.

Güney Kore Harekete Geçti

Güney Kore’nin mali yetkilileri, Kore’de yaklaşık 280.000 kullanıcının toplam 70 milyar Luna’ya sahip olduğunu tahmin ediyor. LKB & Partners’ın kiraladığı hukuk firmasından bir temsilci, “Luna ve Terra‘nın yatırımcıları cezbetmek için tasarlanması ve yayınlanması, ancak kusurlar hakkında onları düzgün bir şekilde bilgilendirmemesi ve Luna’nın ihracının sınırsız genişlemesi, yatırımcıları dolandırmak anlamına geliyordu” dedi.

FTX Ceo’su da bunun bir dolandırıcılık olmadığını ancak yatırımcıların riskler konusunda yeterli bilgilendirilmediğini söylemişti. Do Kwon’un ayrıca kurumlar ve gelir vergisi ödemelerini yapmadığı için 100 milyar Won (78 milyon dolar) vergi cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Bir zamanlar potansiyeli yüksek bir stablecoin olarak gösterilen UST, bu ay 1 dolara sabitliğini kaybetti ve 0,065 doların altına düştü. LUNA ise %99’un üzerinde kayıp yaşayarak 80 dolardan 0,00013 dolara indi. LUNA Coin’in arzı 300 milyondan yaklaşık 7 trilyona çıktı. Terraform Labs‘ın şirket içi hukuk ekibi ise büyük çöküşün hemen ardından istifa etti. Terraform Labs, Singapur’da kurulmuştur, ancak şirketini Güney Kore’de Terraform Labs Korea olarak yürütmek üzere tescil edilmiştir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar