Sıcak Gelişme! Terra CEO’su Do Kwon Köşeye Sıkıştı: 14 Gün!

 Terra (LUNA) krizinin yankıları sürerken, meydana gelen yeni gelişmeler ekosistemin tokenleri üzerinde olumsuz etki yaratıyor.
16:12
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 Terra (LUNA) krizinin yankıları sürerken, meydana gelen yeni gelişmeler ekosistemin tokenleri üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Do Kwon’un Pasaportu İptal Edildi: Interpol!

Mayıs ayında yaşanan krizin ardından yeniden toparlanmaya çalışan Terra‘da sular durulmuyor. 40 milyar doların buhar olduğu gelişmeye yönelik soruşturmanın ardından Terraform Labs’ın CEO’su Do Kwon için dün tutuklama emri çıkmıştı. Do Kwon’un Güney Kore hükümetinin bu kritik kararından sonra Seul’e geri dönmek dönmeyeceği merak konusu oldu. Bu süreçte suçlamaları kabul etmeyen Kwon, bu sefer ciddi anlamda köşeye sıkıştı. Güney Kore merkezli medya organlarına göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Do Kwon’un pasaportunun iptal etme talebini kabul etti. Bakanlık bu talebi yerine getirirse, Kwon, iptal bildirimi kendisine tebliğ edildikten sonra 14 gün içinde Güney Kore’ye geri dönmek zorunda kalacak.

 Güney Koreli yetkililerin Do Kwon’un hakkında tutuklama emri çıkarması, madur edilen yatırımcılarda sevinçle kaşılandı. Savcılar, Kown’un Singapur‘dan iade edilmesi için Kırmızı Bülten çıkarma hazırlığında. Güney Kore, Interpol ile birlikte çalışacak. Raporda, Koreli yetkililerin Do Kwon’un Singapur’da pasaportsuz ve vizesiz kalabilmesinin mümkün olduğuna inandıkları belirtildi. Bu arada, Kwon’un sermaye piyasası yasasını ihlal ettiği de iddia ediliyor. Ancak, Kwon bu konuya cevap vermedi. Terra Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD (USTC)’nin çöküşü, kripto para piyasasında 60 milyar doların buhar olmasına neden oldu. Bu, yatırımcının kripto para endüstrisine olan inancını sarsmasına neden oldu.

Büyük Hukuk Savaşı, Başlayacak!

Bazı LUNA yatırımcıları, Kwon’a karşı toplu davalar açtı. Avukatlar, Do Kwon’un dolandırıcılık ve bir tür yasadışı para toplama işine karıştığını iddia ettiler. Güney Kore merkezli  hukuk şirketi LKB & Partners’ın da yerel savcıya şikayette bulunduğunu ekledi. Rapora göre, Terra Luna’ya 280 binden fazla Güney Koreli yatırım yapmış olabilir.

Bloomberg,  daha önce Do Kwon’un davalar için Güney Koreli bir hukuk firmasından yasal destek aldığını bildirdi. Ancak Güney Koreli Savcılar, 15 kripto para şirketini araştırma sürecine devam etti. Konuyla ilgili olarak Terra yöneticilerinin ve diğer çalışanların ofislerine baskınlar yapıldı. ABD de Terra sürecini yakından izlemeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar