Sıcak Gelişme: Altcoin Hacklendi Fiyatı Hızla Düştü! Binance Borsasında Listelenmişti!

Binance borsasında işlem gören popüler altcoin yaşadığı saldırı sebebiyle hızla değer kaybetti!
09:17
24 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarında yaşanan hack olayları bugüne kadar milyarlarca doların buharlaşmasına neden oldu. Son kurban ise oldukça farklı bir yöntemle hacklendi. Yapılan saldırının ardından DAO ve riskleri konusunda yatırımcılar endişelendi. Peki saldırı nasıl yapıldı, toplamda kaç milyon dolarlık kayıp yaşandı? İşte detaylar.

AUDIO Neden Düşüyor?

Yaklaşık 6 milyon dolar değerindeki 18 milyon Audius, şirket içi AUDIO tokeninin transferini talep eden kötü niyetli bir teklif sebebiyle çalındı. Kriptodaki teklifler, toplulukların fikir birliğine dayalı kararlar almasına yardımcı olur. Bununla birlikte, merkezi olmayan müzik platformu Auduis için, kötü niyetli bir yönetim önerisinin kabul edilmesi, hacker’ın 1 milyon dolar kazanmasıyla birlikte 5,9 milyon dolar değerinde token transferiyle sonuçlandı.

24 Temmuz’da, 18 milyon Audius’un şirket içi AUDIO tokenlerinin transferini talep eden kötü niyetli bir teklif (Teklif #85), topluluk oylamasıyla onaylandı. İlk olarak @spreekaway tarafından Twitter üzerinden duyurulan olayda, saldırgan “initise()’i çağırabilecekleri ve kendini yönetim sözleşmesinin tek koruyucusu olarak ayarlayabilecekleri” kötü niyetli teklifi oluşturdu.

Auduis’in daha fazla araştırması, AUDIO tokenlerinin şirket hazinesinden yetkisiz transferini doğruladı. Token haberin ardından 0,38 dolardan 0,30 dolara kadar düştü. AUDIO yazı hazırlandığı sırada 0,33 dolardan alıcı buluyor.

AUDIO Ne Yaptı?

Açıklamanın ardından Auduis, Ethereum ağındaki tüm Audius akıllı sözleşmelerini ve AUDIO tokenlerini proaktif olarak durdurdu. Bilgisayar korsanının yönetim önerisi, hazineden yaklaşık 6 milyon dolar değerinde 18 milyon tokeni boşaltırken saldırgan tarafından 1,08 milyon dolara satıldı. Damping maksimum kayma ile sonuçlanırken, yatırımcılar mevcut yatırımcıların damping yapmasını ve tokenin taban fiyatını daha da düşürmesini önlemek için derhal geri alım yapılmasını tavsiye etti.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) kurucusu Yuga Labs, sosyal medya hesaplarında beklenen bir “koordineli saldırı” hakkında ikinci uyarısını yayınladı. Haziran ayında, Yuga Labs’ın takma adlı kurucu ortağı Gordon Goner, Twitter üzerinden olası bir saldırının ilk uyarısını yayınladı.

Uyarının hemen ardından Twitter yetkilileri, hesapları aktif olarak takip ederek mevcut güvenliklerini artırdı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar