Shiba Yakımları Bekleneni Veriyor Mu? Yakımlar Yeterince Aktif Mi?

Shiba Inu toplam arzı azaltmak adına çok agresif bir yakım politikası sürdürüyor. Bu yakımlar zamanla arzı istenilen seviyeye getirebilir.
22:30
6 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Shiba Inu’nun trend tokeni SHIB için talepler artmaya devam ederken Ağustos ayı token adına bazı önemli girişimlere sahne oldu. Metaverse gelişmelerden, benimsenme oranına kadar olan her şey coinin yükselişi için atılmış adımlar gibi görünüyor. Ancak bir istisna söz konusu. Düşük fiyatı yatırımcıları düşündürüyor.

Yakımlar Sürüyor

Shiba Inu’nun toplam arzı yaklaşık bir katrilyon. Projenin tokenlerini sürekli olarak yakmasının nedeni ise arz fazlasını azaltmak olarak görülüyor. Tokenlerin yakılmasıyla, dolaşımdaki arz sayısı zaman içinde azalabilir ve teorik olarak SHIB fiyatının yükselmesi sağlanacak. Ancak gerçekte durum böyle mi?

Ağustos ve hatta Eylül ayının başında bu durumda bazı ciddi gelişmeler yaşandı. Eylül ayından bahsetmek gerekirse, Shiba-burn-trackercom’a göre ayının başından bu yana 300 milyondan fazla Shiba Inu tokeni yakıldı.

Yalnızca 24 saat içinde, 35 işleme bağlı olarak, kripto para biriminin toplam 102.111.340 tokeni yok edildi. Bu, Shibburn resmi web sitesine göre yanma oranında %65’lik bir artışı temsil ediyor. Bununla birlikte, şimdiye kadarki en önemli günlük yakım 31 Ağustos’ta gerçekleşti ve 24 saat içinde 455.699 token yakıldı. Doğrusunu söylemek gerekirse, tokenleri yakan topluluk bir önceki aydaki ivmeyi devam ettirdi.

Burada, 528 işlem sonucunda, dolaşımdaki arzını seyreltmek için toplam 3,7 milyar token yok edildi. Eylül ayında, Ağustos ayına kıyasla daha yüksek bir yakım seviyesi görülebilir mi? Şimdilik, günde ortalama 23,67 milyon yakım kaydedildiği için durum böyle görünüyor. Bu, geçen aya kıyasla +%138,95’lik bir artış anlamına geliyor.

Büyük Yakımlar Gerçekleşiyor

Özellikle, baskın alıcılar, yani balinalar düşük fiyattan token almak için birbirleriyle yarışıyorlar. En büyük Shiba Inu balinalarından biri, bakiyesine neredeyse iki trilyon SHIB ekledi, bu da fiat eşdeğeri olarak yaklaşık 22 milyon dolar ediyor. Bu işlem 24 saatlik bir süre içinde yapıldı.

Şu anda bu kişi, bakiyesinde tuttuğu 319 milyon dolardan fazla SHIB token ile altıncı en büyük Shiba Inu cüzdanı konumunda bulunuyor. Dahası, yakın tarihli bir Tweet’te whalestats, SHIB’in ilk 500 ETH balinası tarafından tutulan tokenler arasında bir numara olduğunu duyurdu.

Genel olarak, whalestats live insight’a göre, ilk 100 balinanın ortalama SHIB bakiyesi 1,919 milyar token olarak hesaplanıyor. Bu kadar yoğun işlem ve ilgi göz önüne alındığında, SHIB’in sosyal metrik listelerinin dışına çıkacağını düşünmek çok büyük bir hata olur.

Bununla birlikte, fiyat ve dolayısıyla kâr düşüncesi büyük resimde kendisine yer buluyor. SHIB tüm zamanların en yüksek seviyesine göre %85’ten fazla değer kaybetti. Aslında, SHIB yatırımcılarının yalnızca toplam %28’i kâr elde etti. Büyük çoğunluk (%66) ağır kayıplar yaşarken, %6’lık bir kesim başa baş seviyelerinde.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar