Shiba Inu İçin Korkutan Senaryo! Yatırımcılar Bu Seviyeye Dikkat Etmeli!

Shiba Inu kardeşi Dogecoin'in yükselişini takip ettikten sonra yaşadığı baskılar sebebiyle bir miktar korku hakimiyeti altına girmiş gibi görünüyor.
23:59
30 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ekim ayının başlarında Shiba Inu (SHIB) düşüşe geçti ve daha düşük fiyatlara geriledi. Desteği 0,000010 dolar fiyat seviyesinde buldu ve hatta birçok kez bu desteğin altına indi. Tüm bunlara rağmen SHIB son boğa koşusu sırasında geride kalmadı.

SHIB, alt aralığından yeni aylık en yüksek seviyesi olan 0,00001519 dolara kadar %55’e varan bir artış gösterdi. Bu yükseliş düzeltmesi, Temmuz ayındaki sıçramasından çok daha keskin oldu. Birçok yatırımcı bunu, başka bir sürekli yükseliş trendinin başlangıcı olabileceğinin bir işareti olarak yorumlayabilir. Ne yazık ki piyasanın son derece öngörülemez yapısı, bir trendin devam edip etmeyeceğini belirlemeyi zorlaştırabilir.

SHIB Neden Bir Miktar Düşebilir?

Shiba Inu’nun uzun vadeli görünümü hâlâ büyük ölçüde boğalara bağlı. Bununla birlikte, köpek temalı token için her şey hala çözülmüş olmayabilir. SHIB’nin 0,00001203 dolarlık yazım zamanı fiyatı, mevcut aylık zirvesinden %17’ye varan oranda geri çekildiği anlamına geliyordu.

Son zamanlarda yaşadığı satış baskısının potansiyel nedenlerinden biri, göreceli güç endeksi’ne (RSI) göre aşırı satın alınmış olması olabilir. Ayrıca, keskin bir yükselişin ardından genellikle dip seviyesinden satın alanların kâr elde etmesi nedeniyle bir miktar geri çekilme yaşanır.

SHIB’in son 24 saatteki performansı da satış baskısını doğruladı ve fiyat artık aşırı alım bölgesinde değil. Para akışı endeksi (MFI) de bazı çıkışlara işaret etti. Bu aynı zamanda biraz daha düşüşün yolda olabileceği anlamına geliyor olabilir. Eğer durum buysa, açığa satanlar biraz daha kâr elde edebilir ve fiyat 0,000011 dolar seviyesine yakın alt aralığa geri dönebilir.

SHIB’in arz dağılımına bakıldığında, en iyi adreslerden (balinalar) bazılarının satış yaptığı görüldü. Elinde 1 milyon ila 10 milyon arasında Shiba Inu coin tutan adresler son iki günde agresif bir şekilde bakiyelerini azalttı.

Satış Baskısı Başladı

En büyük balina kategorisi istikrarlı bir denge sağladı. Hem ağırlıklı duyarlılık hem de FTX fonlama oranları da geçen haftaki güçlü rallinin ardından düştü. Bu durum, spot ve türev piyasadaki talebin son iki günde düştüğünü ve dolayısıyla daha fazla satış baskısının önünü açtığını doğruladı.

Shiba Inu’da satış baskısı yeniden başladığına göre, borsa dengelerine bakıldığında yatırımcıların beklemesi gereken satış baskısı seviyesi ortaya çıkabilir. Haftalık akışlara bakıldığında, dış borsalardaki arzın 27-28 Ekim tarihleri arasında zirve yaptığı görülüyor.

Tersine dönüşlere rağmen, yatırımcılar değişikliklerin şimdilik küçük olduğunu ve satış baskısının da nispeten düşük olduğunu bilmeli. Mevcut beklenti, son satış baskısının ardından fiyatın muhtemelen biraz daha düşeceği yönünde. Ancak, SHIB’in biraz daha yukarı yönlü hareket etmesi hâlâ bir olasılık.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar