X


SEC’den Bir Red Daha: Bu ETF’lerin Durumu Ne Olacak?

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin benimsenmesi arttıkça SEC'e yapılan ETF başvuruları artıyor ancak SEC bu iki şirketin ETF başvurusunu reddediyor.
17:51
11 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto piyasasında özellikle Ripple (XRP) ile ilişkilendirilen ve sıkça anılan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha önce başvuruları yapılan NYDIG Bitcoin ETF’sini ve Global x Bitcoin Trust’ı listeme teklifini reddediyor.

SEC’in Aynı Tutumu

SEC, yakın zamanda çokça yatırım şirketlerinden ve borsalardan gelen fon istekleri kabul gördükçe listelenme istekleri de giderek artıyor. Birçok borsa ve yatırım şirketi özellikle Bitcoin (BTC) borsası üzerine ETF oluşturup SEC’in onayından geçmesini bekliyor.

Varlık yönetimi üzerine bir şirket olan Stone Ridge Holdings’in bir yan kuruluşu olan NYDIG ise, Bitcoin ETF’si isteğini 2021’de bildirmişti. Bu listelenme isteği üzerine SEC, Ocak ayında kararını Mart’a kadar ertelediğini duyurmuş ve bekleyen bir çok listelenme kararı ile bu kararı da ertelemişti.

SEC, genel olarak reddedeceği ETF isteklerine bu yaklaşımda bulunuyor ve kararı uzatmayı tercih ediyor. Daha önce bir çok kararı ile SEC, bunu ispatlıyor ve şirketler bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiriyor.

ETF’lerle Kripto Benimsenmesi

Hali hazırda sürekli olarak Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri borsası giderek kendine daha çok yatırımcı buluyor. Piyasadaki hareket arttıkça da borsalar ve yatırım şirketleri hem danışmanlık hizmetleri yürütmek adına hem de ETF’lerle bu piyasanın içinde bulunmak için SEC’e başvurularda bulunuyor ancak bu kadar ertelenerek geç karar gelmesini hoş karşılamıyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesi arttıkça ve ana akım haline gelmesi için giderek adımlar atıldıkça hem hükümetlerce düzenlemeler gelmesi hem de geleneksel finans borsalarının kripto sektörü içine girmesi kaçınılmaz oluyor. NYDIG ve Global X her ne kadar red kararı alsalar da diğer birçok borsa ve yatırım şirketleri yeni başvurularla SEC’e ulaşacak ve bu sektörün bir parçası olmayı hedefleyeceklerdir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar