X

SEC Komisyoneri: Bitcoin ETF’i ‘Eninde Sonunda’ Onaylanacak!

SEC komisyoneri Robert J. Jackson Bitcoin ETF'inin eninde sonunda onaylanacağını kaydetti.
08:00
8 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yakın zamanda yayımlanacak bir röportajda SEC komisyoneri Robert J. Jackson Bitcoin ETF’inin eninde sonunda onaylanmasını beklediğini ve bir başvurunun SEC’in gerekliliklerini karşılayabileceğini kaydetti.

Jackson’ın Röportajı

Drew Hinkes isimli profesöre röportaj veren Jackson, Bitcoin ETF’ine gelecek onayın yalnızca ‘zamana‘ baktığı görüşünde. Jackson’ın sözleri şu şekilde:

Eninde sonunda, belirlediğimiz standartları birinin karşılayacağını düşünüyor muyum? Umarım, evet, böyle düşünüyorum. Dünyadaki en derin ve likit para piyasalarından onay mührünü almak zordur ve böyle de olmalıdır. Biz (bunu) küçük ölçekli yatırımcılara sunduğumuzda Amerikalıların zarar görme riskini alıyoruz.

Jackson’ın yorumlarından SEC’in geçmişte birçok ETF’i reddetme sebebi anlaşılıyor. Kripto para ekosisteminin likiditesi, potansiyel piyasa manipülasyonu ve korumayla alakalı kaygılar bunlardan bazıları.

Bitcoin ETF Başvuruları

Ocak sonlarında VanEck-SolidX Bitcoin ETF’ başvurusu ABD hükümetinin kapalı olması sebebiyle geri çekilmiş ve kısa süre sonra tekrar SEC’e iletilmişti. O ETF başvurusundan röportajda söz açılmasa da Jackson Winklevoss kardeşlerin reddedilen ETF başvurusuna değiniyor. Jackson’ı dinleyelim:

Geçtiğimiz yılki Winklevoss örneği benim görüşüme göre zor bir vaka değildi. Manipülasyon riskinin ve insanların zarar görme ihtimalinin çok yüksek olduğu bir dönemdeydik. Piyasadaki likidite sorunları çok ciddi boyutlardaydı.

Son olarak, BitWise Asset Management da (geçen yıl ret yemesinin ardından) yıl başlarında SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yaptı. Analistlerin çoğu Bitcoin ETF’inin onaylanmasıyla piyasaya kurumsal yatırımcıların akın edeceğini düşünüyor. Bu durum hiç şüphesiz ki hem fiyatlara hem de likiditeye olumlu yansır.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar